Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Etyczne wyzwanie dla autonomicznych aut – kogo zabić?

05.06.2017 11:21

Kwestie prawne dotyczące samojezdnych samochodów budzą bardzo dużo kontrowersji. Eksperci zadali sobie kolejne pytanie – jaką decyzję auto powinno podjąć w momencie, gdy stawką będzie życie grupy dzieci lub kierowcy?

Etyczne wyzwanie dla autonomicznych aut – kogo zabić? fot. materiały prasowe

Teoretycznie, większość osób zdecydowałoby się na uratowanie grupy postronnych osób, nawet jeśli to oznaczałoby sprowadzenie na siebie bezpośredniego zagrożenia. W obliczu rozwijanej technologii, pytanie brzmi – jak powinien się zachować samojezdny pojazd? Specjaliści są zdania, że systemy autonomiczne będą musiały przewidywać takie sytuacje. W końcu od jednej decyzji może zależeć to, czy ucierpią lub zostaną zabici piesi, czy „kierowca”.

Należy wziąć pod uwagę również fakt, że do zdecydowanej większości wypadków w dzisiejszych czasach dochodzi w wyniku ludzkiego błędu. Co roku na drogach na całym świecie ginie ponad milion osób. Po raz pierwszy do śmiertelnego wypadku z udziałem autopilota doszło w 2016 roku. Właśnie wtedy 45-letni Joshua Brown, mieszkaniec Ohio, siedział za kierownicą Tesli Modelu S.

Nie ma wątpliwości co do tego, że organy odpowiedzialne za wprowadzanie regulacji oraz firmy ubezpieczeniowe będą musiały spędzić niezliczoną liczbę godzin debatując nad kwestiami prawnymi dotyczącymi autonomicznych pojazdów. Niezależnie od tego, jak wiele żyć uda się uratować, jak wiele wypadków uniknąć, wciąż będzie dochodzić do zdarzeń drogowych. Szczególnie w momencie, gdy pierwsze auta pojawią się na publicznych drogach, a wciąż większość z samochodów będzie prowadzonych przez ludzi.

Jak twierdzi Iyad Rahwan z MIT Media Lab, większość osób będzie odczuwało obawę przed autonomicznymi pojazdami, które będą gotowe ich zabić w celu uratowania innych. Niewykluczone, że ludzie nie będą w stanie zaakceptować etycznych wyzwań, które nadejdą wraz z dopuszczeniem autonomicznych aut do ruchu.

RadioZET/wired.com/MS

Co oznaczają kontrolki na desce rozdzielczej? fot. materiały prasowe
Oceń