Euro NCAP: Nissan Leaf zdobył 5 gwiazdek w najtrudniejszych testach

09.05.2018 12:09

Elektryczny Nissan Leaf pokazał, że jest bezpiecznym samochodem. W ostatnich testach zderzeniowych Euro NCAP uzyskał maksymalną notę 5 gwiazdek. To były pierwsze testy po zaostrzeniu kryteriów.

Nissan Leaf fot. Euro NCAP

Niezależna organizacja zajmująca się oceną bezpieczeństwa pojazdów wprowadziła w tym roku kilka nowych testów, w których uwzględniła różne sytuacje z udziałem samochodów, pieszych i rowerzystów. W związku z tym w nowym Nissanie Leafie sprawdzano wykrywanie rowerzystów z systemem automatycznego hamowania.

W kategorii bezpieczeństwa dorosłych Leaf uzyskał 93%. Testy wykazały, że w momencie przedniego zderzenia kierowca z pasażerem nie są narażeni na obrażenia. W przypadku zderzenia przedniego pełną szerokością pojazdu kierowca może doznać obrażeń ciała w obrębie miednicy. Z kolei przy bocznym zderzeniu zdrowie i życie nie są zagrożone. Natomiast przy uderzeniu auta w tył może dojść do uszkodzenia odcinka kręgosłupa pasażera znajdującego się na tylnym siedzeniu.

Poziom ochrony dzieci w trakcie zderzenia oceniono na 86%, a bezpieczeństwo pieszych na 71%. W tym przypadku jedyne zagrożenie występuje w obrębie dolnej części przednich słupków. Na 71% oceniono również skuteczność układów wspomagających kierowcę. Nissan Leaf posiada kamery i czujniki, które wcześniej wykrywają zagrożenia.

Po testach Leafa Euro NCAP będzie kontynuowało crash-testy z zaostrzonymi kryteriami na innych modelach samochodów.

Rozpoznasz auto po jego wraku? Sprawdź się w naszym QUIZIE!

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/MW

Oceń