Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

FCA zapłaci ponad 700 mln dolarów w związku z aferą dieslową

14.01.2019 13:39
xxx zet

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zapłaci ponad 700 mln dolarów, aby rozwiązać spory sądowe w Stanach Zjednoczonych w związku ze stosowaniem nielegalnego oprogramowania, które pozwalało ograniczać emisję spalin podczas testów – podała w czwartek agencja Reutera.

FCA logo fot. Shutterstock

Roszczenia ministerstwa sprawiedliwości i właścicieli pojazdów z silnikami wysokoprężnymi od FCA dotyczą łącznie 104 tys. diesli wyprodukowanych w latach 2014-2016 – podał Reuters, powołując się na osoby znające sprawę. Z doniesień agencji wynika, że FCA zapłaci 311 mln dolarów kary na rzecz organów USA i stanu Kalifornia oraz około 75 mln dolarów dla stanów, które prowadziły śledztwo w sprawie. Według informatorów agencji dodatkowe środki przeznaczone będą w ramach rekompensacji za zwiększoną emisję w starszych pojazdach. Koncern będzie musiał ponadto zapłacić 280 mln dolarów kary w związku z pozwami ze strony właścicieli pojazdów, których dotyczyły oszustwa.

Fiat Chrysler zaprzeczył jakimkolwiek nieprawidłowościom i powiedział wcześniej, że próba stworzenia oprogramowania do oszukiwania podczas testów emisji nigdy nie miała miejsca. W październiku firma przeznaczyła 815 mln dolarów na pokrycie potencjalnych kosztów związanych ze sprawą.

Z informacji agencji wynika, że niezależnie od sprawy FCA, niemiecki dostawca podzespołów do silników Diesla dla koncernu motoryzacyjnego, firma Bosch zapłaci właścicielom samochodów w USA 30 mln dolarów.

Oficjalna decyzja ws. FCA i Boscha zostanie ogłoszona przez amerykański resort sprawiedliwości w czwartek.

Według źródeł Reutera właściciele samochodów z oszukującym testy oprogramowaniem mają otrzymać średnio 2,8 tys. dolarów na aktualizację oprogramowania jednostek napędowych. FCA ma zorganizować oficjalną akcję przywoławczą, ale nie zaoferuje odkupienia pojazdów – podała agencja.

Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zapowiedziała, że uruchomi akcję „mającą na celu rozwiązanie problemu oszustw w zakresie federalnych testów emisji spalin przez pojazdy”.

Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości pozwało FCA w maju 2017 r., oskarżając firmę o bezprawne używanie tzw. oprogramowania udaremniającego. Tym samym na rynek trafiły pojazdy, które nie spełniały wymogów środowiskowych. W lipcu 2017 r. koncern uzyskał zgodę ze strony amerykańskich władz na sprzedaż diesli ze zaktualizowanym oprogramowaniem.

Władze w Unii Europejskiej i Kalifornii zintensyfikowały kontrole diesli po tym, jak Volkswagen przyznał się w 2015 r. do nielegalnego instalowania oprogramowania w pojazdach, aby obejść normy emisyjne. Dotychczasowe kary sądowe i innego rodzaju koszty ponoszone przez Volkswagena i jego spółki córki w związku z Dieselgate przekraczają 27,4 mld euro.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/MW

 

Oceń