Fałszywe mandaty z Niemiec. Jak je rozpoznać?

05.09.2018 10:29

Od jakiegoś czasu polscy przewoźnicy dostają fałszywe mandaty z niemieckich fotoradarów. Chociaż pisma informujące o rzekomych wykroczeniach wyglądają wiarygodnie, po dokładniejszym przyjrzeniu się widać, że zostały sfałszowane. Jak je rozpoznać?

fotoradar fot. Bartosz Krupa East News

Polscy przewoźnicy zaczęli dostawać mandaty z niemieckich fotoradarów. Na pierwszy rzut oka pisma, które wpływały do firm, wydawały się wiarygodne. Niemniej jednak po dokładniejszym ich sprawdzeniu okazało się, że dokument był fałszywy. Głównie oszuści opierali się na podstawie prawnej, czyli niemieckiej ustawie o ruchu drogowym. Jednak w dalszej części pisma nie zastosowali się do niej.

Innym istotnym elementem jest brak jakiegokolwiek potwierdzenia, że zdjęcie zostało zrobione przez fotoradar. Fotografia nie przypominała tej wykonanej przez urządzenie. W dodatku na zdjęciu nie było żadnej wzmianki o miejscu i godzinie popełnionego wykroczenia. Mało tego, głębsza analiza wykazała, że dokument wysłano z… Poznania.

– Jak się okazało, pismo zostało nadane na adres korespondencyjny podany na stronie internetowej firmy, co nie zdarzyłoby się, gdyby niemiecki urząd sprawdził właściciela pojazdu po numerze rejestracyjnym. Ponieważ ciężarówka została wzięta w leasing, mandat trafiłby w pierwszej kolejności do banku, który wskazałby firmę oraz adres jej siedziby – nie korespondencyjny – podaje portal trans.info.

Jeszcze jedną ciekawą rzeczą jest to, że w mandacie nie było żadnej informacji o prawie odwołania się od grzywny. W zamian za to na dokumencie znalazła się wzmianka o tym, że w razie spóźnienia w zapłacie lub jej braku kwota mandatu wzrośnie o 50 proc.

Zanim postanowimy zapłacić za mandat, pamiętajmy o tym, aby w pierwszej kolejności sprawdzić tego rodzaju wezwania i upewnić się, że nie padniemy ofiarą oszustów.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/trans.info, dziennikzachodni.pl/MW

Oceń