Fiat Doblo i BMW serii 5 w testach zderzeniowych Euro NCAP

13.04.2017 11:45

Instytut Euro NCAP przeprowadził kolejne testy zderzeniowe. Tym razem wzięły w nich udział najnowsze BMW serii 5 oraz Fiat Doblo. Jak się spisały?

Fiat Doblo i BMW serii 5 w testach zderzeniowych Euro NCAP fot. kadr z wideo

Bawarski samochód zdobył maksymalną notę 5 gwiazdek, osiągając wynik wyrażany w 91% pod względem ochrony dorosłych pasażerów, 85% dzieci, 81% pieszych. Ten ostatni rezultat jest zawdzięczany między innymi aktywnej masce, która w momencie uderzenia unosi się zwiększając obszar deformacji i lepiej amortyzując uderzenie. Relatywnie słabo oceniono działanie systemów zapobiegających kolizjom oraz minimalizujących ich skutki – 59%.

Wynik podsumował Michiel van Ratingen, sekretarz generalny Euro NCAP:

"

BMW przeciera nowe szlaki ze swoją najnowszą serią 5, która została uzbrojona w szereg systemów bezpieczeństwa. W Euro NCAP  wierzymy, że systemy przyczynią się do znacznej redukcji liczby wypadków w najbliższych latach, a co za tym idzie – poprawy bezpieczeństwa. "

Testowi poddany został również Fiat Doblo, który jest sprzedawany także przez Opla jako Combo. Model po faceliftingu uzyskał skromną liczbę 3 gwiazdek, zbierając następujące noty za ochronę dorosłych, dzieci i pieszych: 75%, 46% i 57%.

Działanie systemów bezpieczeństwa oceniono na 25%, o czym wspomniał Ratingen:

"

W obecnej gamie włoskiego producenta samochodów znajdziemy parę modeli, które sprzedawane są na rynku już dłuższy czas i pod względem bezpieczeństwa nie umywają się do klasowych liderów. Opel zdecydował się nie wprowadzać takich samych zmian, co Fiat. Zamiast tego niemiecki producent chce opracować zupełnie nowy model. Spodziewamy się, że będzie znacznie bezpieczniejszy, o czym najprawdopodobniej przekonamy się w pierwszym kwartale 2018 roku. "

RadioZET/MS

Zagłosuj

Ufacie testom?

Oceń