Fiat w ciągu 25 lat zainwestował w Polsce 11,2 mld zł

30.05.2017 12:55

Minęło 25 lat od podpisania umowy, na mocy której włoski inwestor przejął Fabrykę Samochodów Małolitrażowych. To właśnie tam powstawał popularny model 126p. Do teraz Fiat wyprodukował w Polsce blisko 8 milionów samochodów, inwestując 11,2 mld zł.

Fiat w ciągu 25 lat zainwestował w Polsce 11,2 mld zł fot. materiały prasowe

Poza popularnym „Maluchem”, fabrykę opuszczały takie modele jak Fiat Cinquecento, Punto, Siena, Palio Weekend, Bravo, Brava, Marea, Ducato, Uno, Panda, a także 500. Przez pewien okres czasu wytwarzano również Forda Ka, co było wynikiem podpisanego przez Fiata porozumienia z koncernem Forda.

Przystosowywanie fabryki do produkcji kolejnych modeli wymagało ogromnych nakładów finansowych. Poza tym sporo funduszy pochłonęły prace na rzecz szkoleń, rozwoju działu badań i rozwoju, poprawy warunków pracy, jak i również ochrony środowiska.

Jednym z najważniejszych modeli był 126p, który swojego czasu wręcz zmotoryzował kraj nad Wisłą. Popyt na Malucha był ogromny. Auto, które zostało zaprojektowane jako pojazd typowo miejski, w Polsce często spełniało rolę samochodu rodzinnego. Służyło nie tylko podczas codziennej eksploatacji, ale i wyjazdów na wakacje czy nawet przeprowadzek. Nierzadko więc w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych widywało się Fiaty 126p z kabinami wypchanymi po brzegi torbami czy całą stertą pakunków na „otwartym” bagażniku dachowym, do którego wszystko przypinano prowizorycznymi linkami. I nie było innej opcji, ponieważ Maluch miał malutki bagażnik z przodu o pojemności raptem 100 litrów!

Obecnie FCA Poland zatrudnia blisko 3100 osób. W 2016 roku spółka osiągnęła 14,4 mld zł przychodów ze sprzedaży – większość, bo 12,4 mld zł, stanowiła wartość eksportu.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Czy przez ostatnie 25 lat kupiliście auto marki Fiat?

Oceń