Fiestą przejechali 570 km. Średnie spalanie wyniosło 2,3 l/100 km

27.10.2017 10:59

Nowy Ford Fiesta pobił rekord brytyjskiego MPG Maratonu. Auto, które niedawno zadebiutowało na rynku, dowiodło swoich walorów ekonomicznych.

Fiestą przejechali 570 km. Średnie spalanie wyniosło 2,3 l/100 km fot. materiały prasowe

Model wyposażony w turbodoładowaną jednostkę EcoBoost o pojemności 1 litra i mocy 125 KM zadowolił się średnim zużyciem paliwa na poziomie 2,91 l/100 km. Tym samym pobito uzyskany poprzednio rezultat 3,36 l/100 km.

Podobnego wyczynu dokonała odmiana wysokoprężna Forda Fiesty, która potrzebowała zaledwie 2,32 l/100 km – to o 0,28 l/100 km mniej niż w przypadku wcześniejszego rekordu w tej klasie pojazdów.

Przy okazji tego sukcesu, Ford przypomniał 6 podstawowych zasad dotyczących ekonomicznej jazdy, która może pomóc wszystkim kierowcom zaoszczędzić paliwo i… pieniądze:

"

1. Serwisuj swój samochód regularnie, sprawdzaj poziom oleju. Właściwe działanie w tym zakresie przekłada się na efektywniejszą i oszczędniejszą jazdę

2. Przynajmniej raz na miesiąc sprawdzaj ciśnienie w oponach. Niewystarczająco napompowane opony mogą powodować wzrost zużycia paliwa nawet o 4%

3. Unikaj przewożenia niepotrzebnych rzeczy – dodatkowe kilogramy nie są wskazane

4. Pozbądź się bagażnika dachowego oraz trzymaj szyby zamknięte, szczególnie podczas podróży z wyższą prędkością. Poskutkuje to mniejszymi oporami powietrza, zmniejszając zużycie paliwa nawet o 10%

5. Jedź płynnie, obserwuj drogę przed i za sobą. Nagłe przyspieszenia i ostre hamowania są niewskazane.

6. Podczas przyspieszania wrzuć jak najwyższy możliwy bieg. W modelach Forda na komputerze pokładowym wyświetlane są zalecane przełożenia, optymalne w ujęciu ekonomicznym "

Andy Dawson, kierowca Forda w MPG Maraton chwali Fiestę za jej liczne atuty:

"

Maksymalizacja oszczędności paliwa nie tylko oszczędza pieniądze. Płynna jazda może być wręcz przyjemnością dzięki genialnemu układowi kierowniczemu i zawieszeniu nowej Fiesty. Mniejsze zużycie paliwa oznacza również zmniejszenie emisji, co ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne. "

RadioZET/MS

Zagłosuj

Znasz zasady tzw. ekodrivingu?

Oceń