Film z karambolu 14 aut na Nordschleife

14.11.2017 09:56

Kierowca BMW serii 3 E30 jadąc po długiej pętli toru Nurburgring – Nordschleife – na widok kłębów dymu zwolnił i zatrzymał się na poboczu. Następnie wyskoczył z pojazdu i zaczął ostrzegać nadjeżdżających kierowców o niebezpieczeństwie.

Film z karambolu 14 aut na Nordschleife fot. kadr z wideo

Na jego oczach rozegrał się karambol z udziałem 14 samochodów. Nie wiadomo, czy skutki tego wypadku nie byłyby poważniejsze, gdyby nie reakcja mężczyzny nagrywającego całe zdarzenie, który ostrzegał nadjeżdżające pojazdy:

Nurburgring Nordschleife jest uznawany za jeden z najbardziej wymagających torów na świecie. Znajduje się w niemieckim mieście Nurburg, oddalonym o około 175 kilometrów od Frankfurtu. Czemu zawdzięcza taką sławę?

To pole doświadczalne dla największych marek motoryzacyjnych, chcących doszlifować właściwości jezdne swoich produkcyjnych samochodów. Tor w standardowej konfiguracji mierzy 20 km 832 metry i składa się z 73 zakrętów – 33 lewych i 40 prawych. Różnica wysokości między dwoma skrajnymi punktami wynosi prawie 300 metrów – najniższym jest Breidscheid (320 metrów n.p.m.), a najwyższym Hohe Acht (616,8 metrów n.p.m.). Na potrzeby wyścigów wytrzymałościowych VLN Endurance Championship, Nordschleife łączony jest z 5,1-kilometrowym torem Strecke (GP).

Nurburgring Nordschleife określa się mianem „Zielonego Piekła”, co zawdzięcza Jackiemu Stewartowi, trzykrotnemu mistrzowi świata Formuły 1 w latach 1969, 1971 i 1973. Utytułowany kierowca zachwycony tym miejscem, mianował go właśnie tą nazwą – „Green Hell”.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Jeździłeś kiedyś po torze wyścigowym?

Oceń