Zamknij

Ford uchroni auta przed kradzieżą. Rewolucyjny system koncernu

Maciej Walasek
17.04.2019 12:25
złodziej auta
fot. Shutterstock

Ford ma zapewnić większe bezpieczeństwo i utrudnić złodziejom kradzież aut metodą „na walizkę”. Koncern będzie pierwszą popularną marką, która zastosuje rozwiązanie w swoich pojazdach.

Ford ujawnił, że wkrótce wprowadzi do dwóch swoich modeli – Focusa i Fiesty – najnowszy system, który utrudni złodziejom kradzież auta metodą „na walizkę”. Sposób wciąż jest powszechny u przestępców. Polega na włamaniu się do samochodu za pomocą elektronicznego czujnika. W rzeczywistości wygląda to w ten sposób, że jeden ze złodziei podchodzi jak najbliżej kluczyka do auta i za pomocą wzmacniacza antenowego urządzenie wyszukuje jego sygnał. W tym czasie druga osoba znajdująca się przy pojeździe pociąga za klamkę, żeby pojazd domagał się sygnału z kluczyka. Specjalna walizka łamie zabezpieczenia dzięki drugiemu wzmacniaczowi i bez żadnego problemu odbiera sygnał w ten sam sposób, co oryginalny kluczyk. 

Metoda na walizkę: Nowe zabezpieczenie Forda. Ile ma kosztować?

Amerykański koncern planuje wyposażyć kluczyki Fiesty i Focusa w dodatkowe zabezpieczenie. Rozwiązanie polega na tym, że jeżeli kluczyk pozostanie w bezruchu przez pierwsze 40 sekund, przestanie wysyłać sygnał, który przechwytują złodzieje. Warto podkreślić, że pomysł obejmuje Focusy i Fiesty najnowszej generacji, co oznacza, że właściciele tych aut będą mogli zabezpieczyć swoje pojazdy. W Wielkiej Brytanii wyceniono projekt na odpowiednio 72 i 65 funtów plus koszt robocizny.

Ford nie jest pierwszą marką, która opracowała sposób na walkę ze złodziejami i metodą „na walizkę”. Wcześniej Land Rover opracował rozwiązanie, które nie pozwoliło potencjalnym przestępcom na dostanie się do samochodu.

Kradzież na walizkę: Te auta jest najłatwiej ukraść

Sposób zastosowany przez Brytyjczyków jest niezwykle prosty: auto sprawdza czas komunikacji pomiędzy samochodem a kluczykiem. Jeśli trwa on dłużej niż zazwyczaj, to znaczy, że sygnał z kluczyka został wzmocniony i ktoś próbuje go ukraść. 

Metoda na walizkę: Za Fordem pójdą inni producenci?

Pierwszy krok w walce ze złodziejami postawił Land Rover. Jednak większość kierowców nie posiada pojazdów klasy premium, dlatego ruch Forda może być przełomowym w świecie motoryzacji. W ślad za koncernem mogą pójść inni producenci, których samochody są najczęściej wybierane przez zmotoryzowanych.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/autokult.pl/MW