GIODO zapowiada monitoring kamer w sklepach

20.02.2017 10:24

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zapowiedział dokładne sprawdzenie kamer obserwujących klientów w sklepach – GIODO chce wiedzieć, jaki zakres danych jest gromadzony i czy nie łamie to prawa.

GIODO zapowiada monitoring kamer w sklepach

Dochodzenie w tej sprawie zostało potraktowane jako najważniejszy priorytet działania inspektora na najbliższe miesiące:

"

Sklepy stacjonarne: w zakresie przetwarzania danych osobowych w związku ze stosowaniem monitoringu pozwalającego na profilowanie klientów. Zastrzeżenia pojawiają się odnośnie monitorowania klientów przez sklepy, które korzystają z narzędzi (w tym kamer), umożliwiających nie tylko liczenie osób odwiedzających daną placówkę, ale pozwalających również na analizę płci i wieku na podstawie twarzy wyświetlonej na monitorze używanego w tym celu urządzenia. "

O rozwiązaniach tego typu zrobiło się głośno, gdy jeden z klientów sfotografował działanie podobnego systemu w sklepie sieci Żabka. Przedstawiciele franczyzy zapewniali, że pozyskiwane w wyniku analizy dane są wykorzystywane tylko w celach statystycznych, a wiek i płeć nie jest wiązana przez system z danym klientem.

Zakres kontroli ani czas potrzebny na jej przeprowadzenie nie został określony.

 

RadioZET.pl/GIODO/MT

Oceń