Gdzie najczęściej złodzieje kradną samochody?

10.09.2018 12:40

Kradzież samochodu to nie tylko olbrzymi stres, ale również duża strata materialna i wiele kłopotów. Sprawdziliśmy, gdzie w Polsce złodzieje kradną najwięcej aut.

złodziej kradnie auto fot. Shutterstock

Pocieszeniem jest to, że z roku na rok liczba kradzieży samochodów maleje. Jednocześnie rośnie wykrywalność złodziei. W zeszłym roku łącznie stwierdzono ponad 10 tys. kradzieży samochodów. Niemniej jednak jeszcze 10 lat temu było ich blisko 21 tys., czyli dwa razy więcej. Zanim przejdziemy do niechlubnego rekordzisty, warto podać miejsca, w których złodzieje kradną najmniej pojazdów.

W ubiegłym roku najmniej przestępstw odnotowano w wojewódzkie podkarpackim. Stwierdzono tam 71 kradzieży aut, a średnio co 5 dni dochodzi do kradzieży samochodu. Najczęściej kradzież ma miejsce na niestrzeżonych parkingach i na osiedlach. Czasami zdarza się, że złodzieje dopuszczają się przestępstwa na posesji właściciela.

Przedostatnie miejsce należy do województwa świętokrzyskiego, w którym odnotowano 96 takich przestępstw. Miesięcznie ginie tam 8 pojazdów. W ciągu roku udało się wykryć tylko 19 kradzieży, co daje wykrywalność na poziomie 19,8%.

Pierwszą trójkę z najwyższym wynikiem otwiera województwo wielkopolskie. W 2017 roku odnotowano tam 1158 przestępstw, co oznacza, że każdego dnia trzem osobom giną samochody. Tym samym wskaźnik wykrywalności policji wynosi 18,4%, co daje wykrycie 216 przestępstw.

Drugim regionem w zestawieniu jest województwo śląskie. Łącznie stwierdzono tam 1426 kradzieży samochodów, a miesięcznie, złodzieje kradną auta aż 119 osobom. Pomimo wysokiej liczby kradzieży wykrywalność przestępstw wyniosła 40,5%, dzięki czemu rozwiązano ponad 700 spraw.

Nadszedł czas na województwo, w którym złodzieje najczęściej dopuszczają się przestępstwa w postaci kradzieży auta. Absolutnym rekordzistą jest mazowieckie. W sumie ustalono 2828 przestępstw. Jednak ich wykrywalność pozostawia wiele do życzenia, ponieważ w tym regionie udało się rozwiązać zaledwie co dziewiątą sprawę.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/gazetakrakowska.pl/MW

Oceń