Ile kosztowała naprawa prezydenckiej limuzyny?

25.10.2017 09:54

BMW 760Li High Security, które brało udział w wypadku 4 marca 2016 roku na 204 kilometrze autostrady A4 między Wrocławiem a Katowicami zostało naprawione. Jednak przywrócenie auta do stanu używalności sporo kosztowało...

Ile kosztowała naprawa prezydenckiej limuzyny? fot. brzeg24.pl / East News

Katarzyna Kowalewska, rzecznik prasowy BOR, w rozmowie z dziennik.pl ujawniła, że rachunek za naprawę opiewał na kwotę 131 624,68 zł. Przy czym warto pamiętać o tym, ile kosztuje samo BMW 760Li High Security. Ten pojazd, wyróżniający się m.in. karoserią z dwuwarstwowej stali oraz kuloodpornymi szybami o grubości 6 cm, to wydatek rzędu 2 milionów złotych.

Do wspomnianego wypadku doszło w wyniku wystrzału tylnej, prawej opony. Kierowca 4-tonowego samochodu stracił panowanie nad autem i wylądował w rowie. Jak też ustalono w trakcie śledztwa, auto prezydenta Andrzeja Dudy korzystało ze specjalnego niskoprofilowego ogumienia PAX w rozmiarze 245/710 R490 AC, które pozwala na kontynuowanie jazdy po przebiciu lub nawet przestrzeleniu. Prawa tylna opona została wyprodukowana przez firmę Michelin w październiku 2010 roku we Włoszech.

W teorii system PAX pozwala przejechać bez powietrza odległość do 200 km przy prędkości nieprzekraczającej 80 km/h – zdaniem świadków kolumna prezydencka poruszała się z prędkością około 140 km/h. Samo ogumienie mocno różni się w stosunku do konwencjonalnych opon. Koło jest asymetryczne – jego średnica wewnętrzna jest większa niż zewnętrzna, co pozwoliło na zamontowanie giętkiej podpory na feldze.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Korzystasz z usług autoryzowanych serwisów?

Oceń