Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Infiniti znika z Europy

14.03.2019 13:48

Infinity zapowiedziało, że na początku przyszłego roku opuści rynek Europy Zachodniej. Jest to element działań restrukturyzacyjnych firmy, która chce się koncentrować na Chinach i Stanach Zjednoczonych.

Infiniti fot. Shutterstock

Infiniti znika z Europy Zachodniej, ale jednocześnie firma zapewniła, że podtrzyma sprzedaż w Europie Wschodniej i w Rosji.

Infiniti podało, że w połowie br. wstrzyma produkcję modeli Q30 i QX30 w angielskiej fabryce w Sunderlandzie. Oba modele są sprzedawane globalnie. Tym samym miejsca pracy straci 250 osób. Jednak Nissan liczy, że znajdzie dla nich alternatywne zajęcie.

– Zachodnia Europa pozostaje regionem, w którym marki premium mierzą się z największą konkurencją. [...] Komercyjna rzeczywistość dla Infinity w Europie Zachodniej wygląda tak, że zwyczajnie nie mamy perspektyw na zrównoważony biznes, szczególnie biorąc pod uwagę zachodzące tu zmiany prawne – tłumaczył rzecznik firmy Trevor Hale.

Infiniti znika z Europy: Dlaczego marka wycofuje się z Europy?

W ubiegłym roku sprzedaż Infinity w Europie Zachodniej spadła o połowę do poziomu 5,8 tys. samochodów. Jak tłumaczy agencja Reutera, firma boryka się z problemami wynikającymi z nowymi limitami emisji spalin takimi jak Euro 6 oraz normami emisji CO2.

Zdaniem firmy wyjście z Europy Zachodniej pozwoli skoncentrować się na działaniach „elektryfikacyjnych” i wstrzymaniu produkcji diesli. Infinity chce wzmocnić obecność w segmencie SUV-ów w Ameryce Północnej, a także zwiększyć udział w chińskim rynku.

W grudniu 2018 roku negocjatorzy PE i państw członkowskich Unii Europejskiej zawarli kompromis w sprawie nowych zaostrzonych celów emisji CO2 dla pojazdów. Do 2030 roku nowe samochody osobowe w UE będą musiały ograniczyć emisję CO2 o 37,5 proc., a samochody dostawcze o 31 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/PAP/MW

Oceń
Tagi