Zamknij

Istotne zmiany w przepisach dotyczących parkowania

Redakcja
13.12.2018 09:33
straż miejska i złe parkowanie
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Dzięki ostatnim zmianom w przepisach straż miejska będzie mogła o wiele łatwiej ukarać kierowców za złe parkowanie. Nowe zasady umożliwiają wystawienie mandatu przez mundurowych jedynie po wysłaniu zdjęcia źle zaparkowanego pojazdu.

Stawanie w bramach wjazdowych, zastawianie chodnika lub blokowanie przejazdu dla tramwajów – to tylko niektóre sytuacje, w których kierowcy pokazują swoje prawdziwe oblicze tzw. mistrzów parkowania. Z takimi zmotoryzowanymi uporczywie walczy straż miejska, która wystawia setki mandatów rocznie. Jednak ostatnia zmiana przepisów może zniechęcić do złego parkowania.

Przed zmianą przepisów sytuacja wyglądała tak, że osoba zirytowana źle zaparkowanym samochodem robiła zdjęcie takiemu pojazdowi i dzwoniła do straży miejskiej. Jednak mundurowy mógł wystawić mandat dopiero wtedy, gdy osobiście potwierdził wykroczenie. Czyli w praktyce wyglądało to najczęściej w ten sposób, że kiedy funkcjonariusz przyjeżdżał na miejsce, auta już nie było.

Na szczęście w połowie listopada doszło do istotnych zmian w Kodeksie wykroczeń i Prawie o ruchu drogowym. W związku z nowymi przepisami straż miejska będzie mogła wystawić mandat za złe parkowanie na podstawie nagrania z monitoringu, wykonanej fotografii lub filmu. Wcześniej każdy łowca „mistrzów parkowania” po udokumentowaniu zdarzenia i wysłania go do mundurowych musiał liczyć się z tym, że zostanie wezwany do sądu jako świadek, bo właśnie tam kierowane były tego typu sprawy.

Warto zaznaczyć, że strażnicy miejscy już kilka lat temu mogli wystawiać mandaty za złe parkowanie na podstawie zdjęć czy nagrań, ale okazało się, że przepisy są niezgodne z prawem. Na szczęście po ostatnich wprowadzonych zmianach wszystko jest legalne.

Zmiany w przepisach o parkowaniu: Jak wygląda zgłoszenie?

Jeżeli wyślemy zdjęcie lub film do straży miejskiej, musimy pamiętać o podaniu dokładnego miejsca, daty i godziny zdarzenia. Dodatkowo sami nie możemy pozostać anonimowi, więc należy podać również swoje dane. Wobec tego nie zdziwmy się, jeśli zostaniemy wezwani do sądu w charakterze świadka.

RadioZET.pl/gazetakrakowska.pl, spidersweb.pl/MW