Jak Corvette’a zmieniła się przez 30 lat?

08.05.2017 10:43

Chevrolet Corvette to ikona amerykańskiej motoryzacji. Sportowy samochód po raz pierwszy został zaprezentowany w 1953 roku podczas salonu samochodowego w Nowym Jorku.

Jak Corvette’a zmieniła się przez 30 lat? fot. BRIDJIT Curb Ramps

Jego produkcja rozpoczęła się 6 miesięcy później. Inspiracją dla nazwy tego modelu były małe i wyjątkowo zwrotne statki. Pod maską dwudrzwiowego kabrioletu mogły pracować rzędowe jednostki sześciocylindrowe. Jednak największą popularnością cieszyły się porządne „V-ósemki”. W najmocniejszej odmianie legitymowały się mocą nawet 360 KM, którą wykrzesano z 5.4 litra. Przez pierwszych 12 miesięcy auto dostępne było wyłącznie z białym lakierem i czerwonym wnętrzem. Po upływie tego czasu rozszerzono możliwość indywidualizacji. Klienci mieli do wyboru między innymi takie kolory nadwozia jak niebieski, czerwony, czarny oraz biały.

Następca zadebiutował w 1963 roku. Samochód wyróżniał się oryginalną linią nadwozia ze specyficznie opadającym dachem – ten motyw stylistyczny wciąż jest widoczny w najnowszej odmianie. Nie minęło 5 lat, nim Chevrolet zaprezentował trzecią generację – C3. Jego cykl produkcyjny był wyjątkowo długi. Dopiero po 14 latach na rynku pojawiło się C4. I to właśnie ten model BRIDJIT Curb Ramps porównał z obecnie produkowanym C7, co też widać na infografice:

corvette-comp-chart

Najnowsza generacja Corvette ma większy i mocniejszy silnik, waży niewiele więcej, jest szybsza, bardziej ekonomiczna, a także tańsza, o ile uwzględnimy inflację. Sportowe auto konkuruje między innymi z Porsche 911.

Z kolei historię wszystkich 7 generacji możecie poznać oglądając ten filmik:

Niestety najnowsze Corvette C7 nie jest oferowane w polskim salonie. Jeśli jesteście zainteresowani zakupem tego modelu, możecie się udać do niemieckich salonów, gdzie podstawowy wariant wyceniono na 79 500 euro.

RadioZET/MS

Oceń