Jak bezpiecznie pokonywać przeszkody, nie obawiając się o uszkodzenie samochodu?

03.09.2018 12:15

Każdego dnia na drodze kierowcy muszą mierzyć się z różnego rodzaju przeszkodami: progami zwalniającymi, dziurawymi drogami lub olbrzymimi kałużami. Sprawdź, w jaki sposób pokonywać takie utrudnienia, nie ryzykując uszkodzenia samochodu.

samochód przejeżdża przez kałużę fot. ---

Ogromne kałuże

Lato w Polsce powoli się kończy. Jednak w trakcie wakacji nie brakowało upalnych dni, po których występowały potężne burze z ulewami. W trakcie nawałnic na ulicach tworzyły się duże kałuże, które były nie lada wyzwaniem dla wszystkich kierowców. Jeśli zobaczymy, że przed nami utworzyło się małe „jezioro”, powinniśmy natychmiast zwolnić i przejechać je bardzo ostrożnie, mocno trzymając kierownicę.

Głębokie dziury

Podobną technikę stosuje się w czasie jazdy po dziurawych drogach. Duże ubytki w asfalcie mogą uszkodzić zawieszenie w naszym pojeździe. Jadąc po tzw. kocich łbach, najlepiej będzie, jak pokonamy je płynnie i w miarę szybko.

Polna droga

Właściwym sposobem na pokonanie piaszczystej, polnej drogi jest jazda ze stałą prędkością na niskim biegu. Jednocześnie unikajmy maksymalnego skręcenia kół. Dzięki temu nie zakopiemy naszego pojazdu.

Próg zwalniający

Wysokie progi zwalniające spędzają zmotoryzowanym sen z powiek. Wielu kierowców musi mieć się na baczności, ponieważ zbyt szybkie przejechanie przez garb może skutkować uszkodzeniem układu wydechowego. Aby tego uniknąć, należy odpuścić hamulec tuż przed pokonaniem przeszkody, dzięki czemu odciążymy przód auta. Dodatkowo należy delikatnie skręcić kierownicę. Najlepiej, kiedy „śpiącego policjanta” pokonujemy pod kątem 45°.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/moto.onet.pl/MW

Oceń