Jak jeździć dynamicznie i bezpiecznie? [PORADY]

27.03.2019 11:42

Nad tym pytaniem zastanawia się większość kierowców. Przedstawiamy najważniejsze wskazówki, które zapewnią zastrzyk adrenaliny i jednocześnie zagwarantują odpowiedni poziom bezpieczeństwa na drodze.

Jak jeździć dynamicznie i bezpiecznie? [PORADY] fot. ---

Często kierowcy drogowi zadają pytania profesjonalistom, w jaki sposób można jeździć dynamicznie, ale jednocześnie zachowując wszystkie standardy bezpieczeństwa na drodze. Oczywiście dynamiczna jazda nie oznacza pędzenia 100 km/h w terenie zabudowanym. Chodzi tu o czerpanie radości z jazdy, przy przestrzeganiu zasad ruchu drogowego. Wiele osób kupuje sportowe auta, które mają mnóstwo koni mechanicznych pod maską, a ryk silnika wprawia w osłupienie. Dodatkowo wydają oni ogromne pieniądze na wzbogacenie wyposażenia pojazdu o różne nowinki technologiczne, takie jak: parasolka w drzwiach do samochodu, kamera cofania w lusterku, czy klapa bagażnika otwierana nogą. Rzecz jasna wiele z tych gadżetów ułatwia życie kierowców, ale poza nimi warto mieć na uwadze także inne ważne aspekty, jak systemy bezpieczeństwa. Wśród wielu rozwiązań dostępnych na rynku istotną rolę odgrywają opony. Mając super sportowy samochód o mocy 250 KM z całkowicie nieprzystosowanym do niego ogumieniem, można nawet nie ruszyć z miejsca. Dlatego warto zainwestować w opony Continental z segmentu UHP, takie jak np. SportContact™ 6 które są łącznikiem na linii: auto-podłoże. System ogumienia zapewnia fantastyczną przyczepność, co nawet przy szybkiej jeździe pozwoli zachować bezpieczeństwo.

Pamiętajmy jednak – najważniejszą rolę odgrywa człowiek, który wsiada za kierownicę samochodu. To on bierze odpowiedzialność za to, co stanie się z maszyną. Zmotoryzowani popełniają wiele błędów, ale wszystkie pomyłki sprowadzają się do jednego – braku kontroli. Każdy kierowca powinien wiedzieć, że to jej musi poświęcać najwięcej uwagi. Firma Continental współpracuje z AMG Driving Academy Polska, organizującą szkolenia, podczas których można poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kontroli pojazdu i dowiedzieć się, jak odpowiednio zachowywać się przy wysokich prędkościach. Całość odbywa się na torze pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, co dla niejednego fana czterech kółek może być bezcennym doświadczeniem.

Kiedy widzimy zmagania m.in. w sportach motorowych: w Formule 1 czy MotoGP, w rywalizacji liczy się tylko czas. Niestety, ale w takich kategoriach myślą też kierowcy drogowi, którzy chcą w jak najkrótszym czasie pokonać daną trasę. Takie zachowanie w wielu przypadkach prowadzi do tragedii. W związku z tym jeżdżąc na drodze kierujący samochodem powinien zapomnieć o czasie. Priorytetem jest dojechanie z punktu A do punktu B, przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa na drodze. Sztuka szybkiej jazdy polega na zbliżeniu się do pewnych granic możliwości bez jej przekraczania.

Dynamika jazdy a warunki drogowe

Pamiętajmy, że inaczej auto zachowuje się na suchej nawierzchni, a jeszcze inaczej w deszczu. Zanim podejmiemy decyzję o przyspieszeniu, należy odpowiednio ocenić aktualne warunki, panujące na drodze i porównać je do naszych umiejętności. Talent szybkiej jazdy w różnych warunkach drogowych nie polega na biciu rekordów czasów w dojechaniu w dane miejsce, lecz na dopasowaniu prędkości do kontroli nad trasą, którą jedziemy, samochodem i nad sobą.

Zdarzają się sytuacje, że na drodze jest tak ślisko, że nawet mistrz świata Formuły 1 nie potrafi pokonać zakrętu z dopuszczalną prędkością 70 km/h. Jeśli chodzi o kontrolę nad samochodem, to istotne jest wyczucie i zdolności w prowadzeniu. Kierowca powinien wiedzieć: jak zachowuje się pojazd przy nagłym wdepnięciu hamulca w podłogę na łuku, jak wyprowadzić go z takiego poślizgu i w jaki sposób wyczuć przyczepność, tak aby prędkość nie zaskoczyła go w trakcie jazdy.

Jednak z tego wszystkiego najważniejsza i zarazem najtrudniejsza jest kontrola nad samym sobą. Kierowca musi kontrolować swoje odczucia, emocje i zdołać utrzymać je w ryzach. Nigdy nie możemy doprowadzić do tego, aby emocje przejęły nad nami kontrolę. Dać ponieść się emocjom za kierownicą to jedna z najgorszych rzeczy, do jakiej możemy doprowadzić. Nigdy nie można założyć, że „jakoś to będzie“.

Bezpieczna jazda z prędkością -  ekspert wyjaśnia

Jak wyjaśnia Marek Obrębski ze szkoły nauki jazdy w Warszawie, bezpieczna jazda to jazda z prędkością, która pozwala nam panować nad autem w różnych warunkach, na różnych nawierzchniach i natężeniu ruchu drogowego. Zaznacza, że prędkość jest zróżnicowana dla poszczególnych kategorii wiekowych.  Dla kierowców powyżej 70. roku życia jazda z prędkością 50 km/h może być za szybka, w wyniku czego takie osoby będą stwarzać zagrożenie na drodze. Dla kogoś w wieku 30-40 lat ta prędkość będzie zupełnie inna.

- Dużo zależy od predyspozycji osoby, która prowadzi pojazd. Jeżeli ktoś jeździ szybko i ma dużo punktów karnych, to taki człowiek nie wie, jak prowadzić samochód bezpiecznie. Zgodnie z wytycznymi, aby zachować bezpieczeństwo na drodze, kierowcy powinni mniej więcej co  5-8 sekund patrzeć w lusterka i kontrolować to, co dzieje się za nimi. Jeżeli w trakcie jazdy ktoś tego nie robi i koncentruje się wyłącznie na tym, co znajduje się z przodu, to taka osoba nie będzie w stanie zapanować nad autem w razie nagłego zagrożenia na drodze – mówi instruktor.

- Szybka jazda polega na przewidywaniu na tym, co jest na drodze. Wzrok musi być wysoko podniesiony, wpatrzony na to, co znajduje się daleko przed nim. W międzyczasie kierujący autem powinien obserwować parametry pojazdu, mieć kontrolę nad samochodem i zwracać uwagę na to, czy auto zachowuje się prawidłowo – dodaje.

- W trakcie szybkiej jazdy potrzebny jest trzeźwy umysł i zdolność umiejętnego działania w razie zagrożenia na drodze. Aby poprawić swoje zdolności za kierownicą doskonałą nauką są specjalne zajęcia na torze pod okiem instruktora, który pomoże zrozumieć kierowcy zachowanie auta w różnych sytuacjach i wytłumaczy, jak na nie odpowiednio reagować.

Jak unikać wypadków drogowych – kilka porad

Bezpieczna jazda polega na unikaniu własnych błędów i byciu gotowym na pomyłki innych. Tylko w ten sposób możemy być przygotowani na uniknięcie ewentualnych kolizji z pozostałymi uczestnikami ruchu drogowego. Poznaj praktyczne wskazówki dla bezpiecznej jazdy:

 • Przed wejściem do auta, upewnij się, że samochód jest gotowy do jazdy: sprawdź światła, kierunkowskazy i opony;
 • Jadąc 50 km/h na godzinę, zachowaj 14 metrów odległości od poprzedzającego auta (warto pamiętać o zasadzie trzech sekund, która pomaga w wypracowaniu odpowiedniej odległości. Metoda polega na znalezieniu się za innym autem w odległości trzech sekund. Można to sprawdzić za pomocą przydrożnych słupków. W trakcie jazdy należy obserwować samochód przed nami i odliczać czas do dojechania do niego) – czas reakcji na bodziec to około jedna sekunda, a podjęcie decyzji samego hamowania to pół sekundy ;
 • Nie poświęcaj pełnej uwagi na to, co dzieje się tylko i wyłącznie przed tobą. Bądź skoncentrowany też na tym, co dzieje się dalej przed tobą. Dzięki temu będziesz miał więcej czasu na reakcję;
 • Uważaj na auta wjeżdżające na twój pas drogowy;
 • Patrz na to, co dzieje się na chodnikach. Zwracaj uwagę na zachowania pieszych. Często dzieci w trakcie zabawy mogą wbiec na ulicę;
 • Nie skręcaj bez wyraźnego sygnału. Powinieneś wiedzieć, gdzie chcesz skręcić i włączyć kierunkowskaz wcześniej, aby jadący za tobą kierowca nie musiał hamować w ostatniej chwili;
 • Jeżeli za późno zauważyłeś, że masz skręcić, nie rób tego za wszelką cenę. Przejedź dalej i skręć na najbliższym skrzyżowaniu, aby nie stwarzać potencjalnego zagrożenia; 
 • Patrz w lusterka i obserwuj to, co dzieje się wokół ciebie;
 • Jeśli widzisz, że na skrzyżowaniu świeci się zielone światło, a masz do niego jeszcze kawałek, zwolnij. Powinieneś założyć, że za chwilę zapali się czerwone światło;
 • Zwalniaj przed zakrętem i przyspieszaj stopniowo po jego minięciu;
 • Zwalniaj na skrzyżowaniach i próbuj przewidzieć, jak zachowają się inni kierowcy;
 • Zawsze stosuj się do znaków drogowych i przepisów.

Continental UHP: Innowacyjne ogumienie: Na czym polega?

moto 2

Na różne zagrożenia drogowe trzeba być przygotowanym w stu procentach. Dlatego Continental wyszedł naprzeciw kierowcom i przygotował specjalne opony z segmentu UHP (Ultra High Performance), które umożliwiają dynamiczną i bezpieczną jazdę na drogach całego świata. Ogumienie zapewnia krótką drogę hamowania i dużą stabilność w zakrętach na mokrej i suchej nawierzchni. W samochodach o dużej mocy jest to niezwykle istotne, gdyż pozwala to na przeniesienie pełnej mocy auta na drogę. Opony takie jak Continental SportContact™ 6 są tworzone w Niemczech a ich jakość i osiągi potwierdzają liczne testy prasowe jak chociażby najnowszy test (nr 4/2019) ,w którym SportContact™ 6  stanęły na najwyższym stopniu podium.

 

CO_TestLogo_SportAuto_4 2019_SportContact-6_EN(1)

Continental: Kup komplet opon i wygraj wyjazd do Francji! [KONKURS]

moto4

Continental ogłasza konkurs, w którym do wygrania są dwa dni jazdy ekskluzywnymi samochodami po najpiękniejszych trasach Prowansji, Alp i Lazurowego Wybrzeża. Malownicze krajobrazy, zapierające dech w piersiach widoki, lokalne atrakcje i technologia.

Zwycięzcy konkursu będą mieli do dyspozycji 5 super samochodów: Mercedes C43 AMG, BMW M240i, Porsche Boxster, Audi RS3 Sportback czy Jaguar I-Pace.

moto5

Mając okazję do przejażdżki tymi samochodami, zwycięzcy zwiedzą m.in. Prowansję, znajdującą się w południowej części Alp francuskich. Nazwa wzięła się od prowincji rzymskiej Galia Zaalpejska, którą Rzymianie nazywali także Provincia Nostra – „Nasza Prowincja”. Bliskość Morza Śródziemnego tworzy łagodny klimat z gorącym latem, ale i delikatną zimą. Na całym terenie Prowansji dominują skaliste doliny, gdzie we wschodniej części przeważa teren górski, gwarantujący niesamowite widoki. Ten wspaniały rejon wypoczynkowy i turystyczny dostarcza wielu regionalnych atrakcji, obok których nie sposób przejść obojętnie. Region był inspiracją dla wielu malarzy m.in. dla Vincenta van Gogha i Paula Gaugin. Miejscem był zachwycony także Pablo Picasso. Mówiąc o Prowansji, nie można zapomnieć o kuchni, która uchodzi za najzdrowszą na świecie. Jej niepowtarzalnego smaku dostarczają soczyste, w pełni dojrzałe owoce, warzywa, świeże ryby i aromatyczne zioła. Jednym z symboli Prowansji jest lawenda, z której poza perfumami, produkuje się też… miód o zaskakującym smaku. Innym lokalnym przysmakiem jest calisson d’Alix, czyli migdały ze smażonymi melonami w syropie owocowym. 

Co zrobić, żeby twoje wakacje były wyjątkowe? Zgłoś się do konkursu i rusz na przygodę życia razem z Continental. Szczegóły konkursu na https://contiuhp.pl/konkurs.

Oceń