Jak kierowcy powinni zachowywać się w czasie burzy?

15.05.2018 13:18

Co zrobić, aby uchronić nasz samochód przed gwałtownymi burzami? Sprawdź, jak należy zachować się w trakcie nawałnicy.

jazda w deszczu fot. Shutterstock

W zeszłym tygodniu w internecie pojawił się film z autostrady A2, na którym zarejestrowano nieudolne zachowanie kierowców, którzy próbują uchronić się przed burzą. Zaskoczeni przez gradobicie zmotoryzowani starali się parkować pod wiaduktem, żeby ochronić swoją karoserię.

1. Nie wysiadaj z samochodu

Gdy będziemy za kierownicą i zaskoczy nas gwałtowna burza, powinniśmy pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie wychodzić z pojazdu. Karoseria auta to tzw. „klatka Faradaya”, która izoluje nas od wyładowań. W przypadku uderzenia piorunu w samochód, pasażerom teoretycznie nic się nie stanie.

2. Zjedź z drogi

Jeśli mamy możliwość przerwania jazdy, powinniśmy z niej skorzystać. Oczywiście zatrzymywanie się na autostradzie lub drodze ekspresowej jest niezwykle niebezpieczne do tego w warunkach ograniczonej widoczności. Jednak kiedy w pobliżu nas nie ma żadnej stacji benzynowej ani parkingu, a warunki nie pozwalają na dalszą jazdę, należy zjechać na pas awaryjny i włączyć światła ostrzegawcze. Chociaż według przepisów trzeba wystawić także trójkąt ostrzegawczy, przy fatalnych warunkach lepiej będzie, gdy pozostaniemy w samochodzie.

3. Nie parkuj pod drzewami

Jeśli zdecydujemy się na zaparkowanie pojazdu, zróbmy to jak najdalej od drzew. W przypadku powalenia ich przez piorun lub wiatr uchronimy nie tylko nasze życie, ale również unikniemy uszkodzeń samochodu. Parkowanie pod drzewami to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci kierowców w trakcie nawałnic.

4. Uchroń samochód przed gradem

Kiedy jadąc samochodem zostaniemy złapani przez burzę i gradobicie, powinniśmy zjechać pod wiatę stacji benzynowej. W przypadku braku takiej możliwości eksperci przekonują, aby przykryć dach pojazdu miękkim kocem, który zamortyzuje uderzenia gradu.

5. Zdejmij nogę z gazu i uważaj na kałuże

Gdy zdecydujemy się na kontynuowanie jazdy podczas burzy, automatycznie powinniśmy zwolnić i zwiększyć dystans od pozostałych pojazdów. Oprócz tego pamiętajmy o włączeniu świateł przeciwmgielnych. Ponadto zachowajmy szczególną ostrożność i nie przejeżdżajmy w kałuże ze zbyt dużą prędkością . Zlekceważenie stojącej wody może doprowadzić do tego, że wpadniemy w poślizg albo uszkodzimy nasze auto. W przypadku zalania układu zapłonowego, elektronika może unieruchomić samochód. W najgorszym wypadku woda zassana do agregatu może kompletnie zniszczyć silnik.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW

Oceń