Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak łatwo ogłupić system autonomiczny?

08.08.2017 13:00

Producenci na całym świecie inwestują ogromne pieniądze w rozwój autonomicznych technologii. Jednak jak wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Waszyngtonie, systemy oferujące funkcję autopilota można bardzo łatwo oszukać.

Jak łatwo ogłupić system autonomiczny? fot. materiały prasowe

Zdaniem Yoshi Kohno, specjalisty z Uniwersytetu w Waszyngtonie, kamery wykorzystywane w większości pół-autonomicznych samochodach można bardzo łatwo oszukać. Badacz odkrył, że zazwyczaj systemy wykorzystują podobny mechanizm wykrywania i klasyfikowania obiektów. W efekcie, wystarczy kilka naklejek umieścić na znaku drogowym, by system znak stop zinterpretował jako ograniczenie prędkości.

Yoshi Kohno wraz z innymi naukowcami, za pomocą kilku małych kartek papieru przyklejonych na znak stop, oszukali system autonomiczny dokładnie w taki sposób. Komputery w blisko 75% interpretowały nakaz zatrzymania się jako ograniczenie prędkości do 45 mil na godzinę.

Specjaliści nie mają wątpliwości – producenci samochodów pracujący nad systemami autonomicznymi będą musieli stworzyć dopracowany produkt, odporny na tego rodzaju próby manipulacji.

RadioZET/MS

Oceń