Zamknij

Jak otworzyć zamrożony zamek samochodowy? Poznaj skuteczne metody

Redakcja
28.01.2019 12:06
zamrożony zamek drzwi
fot. Shutterstock

Kiedy nasze auto stoi na siarczystym mrozie i akumulator zwyczajnie się rozładuje, możemy mieć spory problem z dostaniem się do środka. Sprawdź skuteczne sposoby na otwarcie samochodu zimą.

Problem z zamarzniętymi zamkami i kłopot z dostaniem się do środka pojazdu jest znany wielu kierowcom. W środku zimy, kiedy panują ostre mrozy, zmotoryzowani mogą być zaskoczeni, gdy pewnego dnia będą spieszyć się do pracy, ale nie będą mogli dostać się do wnętrza samochodu.

Chociaż bardzo niskie temperatury w wielu częściach Polski zdarzają się coraz rzadziej, czasami aura potrafi zaskoczyć zmotoryzowanych: siarczysty mróz, rozładowany akumulator i zamarznięty zamek do drzwi. Tu pojawia się problem: jak dostać się do środka, kiedy specjalny odmrażacz jest najczęściej schowany w pojeździe? Przede wszystkim nie próbujmy przekręcać kluczyka na siłę, ponieważ to może tylko pogorszyć sytuację, w wyniku której złamiemy go i będziemy musieli dodatkowo wymienić kluczyk na nowy.

Zacznijmy od tego, że nowoczesne samochody otwieramy za pomocą pilota. Jednak po rozładowaniu akumulatora trzeba sobie radzić inaczej. Oczywiście w autach z systemem bezkluczykowym znajdziemy ukryty awaryjny grot kluczyka, który pasuje do zamka skrytego gdzieś pod plastikową osłoną klamki. Aczkolwiek nie zawsze wszystko działa w stu procentach. O ile w najnowszych autach rozwiązanie może zdać egzamin, o tyle w starszych modelach, w których nie korzystaliśmy z otwierania awaryjnego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zamek mógł się zwyczajnie zastać.

Na rynku są dostępne egzemplarze, gdzie tzw. bezpieczne zamki w momencie otwierania na siłę reagują tak, że ich bębenek obraca się, nie wprowadzając mechanizmu w ruch. Wówczas możemy wpuścić do zamka kilka kropel specjalnego preparatu smarującego i mieć nadzieję, że się powiedzie.

Jak otworzyć zamrożony zamek w samochodzie: Wezwij fachowca

Jeżeli to rozwiązanie nie poskutkowało, możemy jeszcze dopilnować, żeby w samochodzie pojawiło się napięcie, które rozrusza centralny zamek. W kilku pojazdach doświadczony fachowiec potrafi podać prąd do instalacji poprzez podłączenie się od spodu auta do rozrusznika. Niestety, ale w większości samochodów z powodu ciasno zabudowanych komór silnika nie jest to możliwe. Najlepiej będzie, jeśli ściągniemy fachowca, który zna się na awaryjnym otwieraniu pojazdów. Koszt takiej usługi może wynosić w granicach 150-300 zł, ale i tak jest to bardziej opłacalne niż wzywanie lawety czy wybicie szyby.

Upominamy, że właściciele samochodów z ukrytymi zamkami powinni raz na jakiś czas sprawdzić skuteczność tego rozwiązania. Jeżeli kluczyk spotka się z oporem lub w ogóle nie będzie chciał się ruszyć, wystarczy, że skorzystamy ze specjalnego smaru do zamków, który dostaniemy już za 10 zł.

Jak otworzyć zamrożony zamek w samochodzie: Podgrzewanie kluczyka

Podgrzewanie kluczyka zapalniczką może i jest modne u wielu kierowców, ale jednocześnie jest też ryzykowne. Zwłaszcza dla nowoczesnych modeli, które są wprost przesycone elektroniką i takie manewry mogą tylko pogorszyć sprawę. Rozsądniejszą metodą jest np. naniesienie na grot kluczyka kropelki żelu alkoholowego do dezynfekcji rąk. Skoro mowa o elektronice, to warto zaznaczyć, że obudowy kluczyków i zintegrowanych w nich pilotów nie są do końca szczelne. Dlatego po wychłodzeniu mogą dawać za mało prądu, przez co pilot może nie działać, jak należy.

Jak otworzyć zamrożony zamek w samochodzie: Chemiczne preparaty

Kiedy kupimy specjalny odmrażacz do zamków i nie zapomnimy zabrać go z samochodu przed pojawieniem się problemu z dostaniem się do auta, da on nam największe i najszybsze szanse na dostanie się do pojazdu. Poza nim dobrym rozwiązaniem jest też posmarowanie gumowych elementów wazeliną do uszczelek lub silikonem. Pamiętajmy, żeby nie ciągnąć drzwi na siłę, ponieważ w tym momencie możemy porwać ich uszczelki, za których wymianę można zapłacić nawet kilkaset złotych.

Poza nimi dobrym sposobem jest też smar litowy albo silikonowy, który zabezpieczy drzwi przed przymarzaniem także zewnętrznych elementów zamków w drzwiach. Takie środki są odporne zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury.

TO POWINNO CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW