Zamknij

Jak przygotować samochód na jesień? O tym warto pamiętać

Redakcja
25.09.2018 13:21
auto jesień
fot. Shutterstock

Deszcze, poranne mgły i śliskie drogi potrafią dać się we znaki każdemu kierowcy. Dla niektórych jest to wyzwanie zwłaszcza w wieczornych powrotach z pracy do domu. W związku z tym warto pamiętać o dobrym przygotowaniu auta na jesień.

Poznaj kilka wskazówek, które pomogą w przygotowaniach pojazdu na nadchodzące miesiące.

Światła

Kiedy zmrok zapada znacznie wcześniej, a i na początku dnia widoczność jest ograniczona, warto spojrzeć na światła samochodowe. Kiedy wybieramy się w dłuższe trasy, sprawdźmy stan reflektorów. Pamiętajmy o skontrolowaniu świateł przeciwmgłowych. W przeciwnym razie w czasie podróży możemy mieć przykrą niespodziankę.

Elektryka

Wilgoć ma negatywny wpływ na stan odsłoniętych przewodów elektrycznych. W takich przypadkach nie unikniemy konserwacji kabli wysokiego napięcia. Na takie warunki wyjątkowo narażone są klemy akumulatora i bezpieczniki. Jeśli zauważymy, że styki są zaśniedziałe, koniecznie musimy je zakonserwować specjalnymi środkami.

Opony

Jesień kojarzy się z szarugą za oknem i deszczem. Właśnie to drugie powoduje, że zmniejsza się przyczepność na drodze, a długość hamowania się wydłuża. Wobec tego należy pamiętać, aby utrzymać ogumienie w jak najlepszym stanie. Powinniśmy zwrócić uwagę na zużycie bieżnika, którego dolna granica grubości wynosi 3 mm. Przez płytki bieżnik możemy mieć kłopoty z manewrami i opanowaniem pojazdu w trudnych sytuacjach. Dlatego regularnie sprawdzajmy stan zużycia opon przy pomocy specjalnej miarki, którą instaluje się w nowoczesnych brelokach samochodowych.

Ogrzewanie

Po sezonie letnim nie możemy zapominać o drożności kanałów wentylacyjnych. Jeśli nie będą drożne, dojdzie do problemów z parującymi szybami nie tylko w czasie deszczowej aury. W takiej sytuacji należy wymienić filtr kabinowy. Parowanie szyb możemy również zmniejszyć od środka. Wystarczy, że odtłuścimy je np. denaturatem.

Szyby i wycieraczki

Kiedy zaczniemy zaniedbywać wycieraczki, nawet niewielki deszcz może mocno dać się nam we znaki i ograniczy widoczność w trakcie jazdy. Przez zużyte wycieraczki woda nie będzie dobrze zbierana, a na szybie pojawią się smugi. Wobec tego istotne jest to, żeby utrzymać wycieraczki i szyby w czystości.

Poza tymi rzeczami pamiętajmy o sprawdzeniu właściwości płynu chłodzącego i wymianie płynu w spryskiwaczach.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW