Jak przygotować się do podróży autem? Jak nie dać się naciągnąć na przeglądzie?

06.07.2017 14:20

Sprawny technicznie samochód to podstawa naszego bezpieczeństwa w trakcie podróży, dlatego niezależnie od celu wyprawy, zawsze warto zadbać o odpowiednie przygotowanie.

Jak przygotować się do podróży autem? Jak nie dać się naciągnąć na przeglądzie? fot. materiały prasowe

Wielogodzinna jazda i setki przejechanych kilometrów stanowią spore wyzwanie nie tylko dla podróżujących, ale również dla samego pojazdu. Dlatego jeśli planujesz ambitniejszą wyprawę samochodem, priorytetem powinno być sprawdzenie stanu technicznego auta. Niestety nie wszystkie usterki można w łatwy sposób zdiagnozować, szczególnie w nowszych modelach, które zazwyczaj są znacznie bardziej skomplikowane pod względem budowy. Jeśli nie dysponujesz odpowiednią wiedzą i sprzętem, rozważ wizytę w zaufanym warsztacie.

Eksperci zgodnie twierdzą, że regularne przeglądy powinny być wykonywane nie rzadziej niż co 12 miesięcy, co też potwierdza Rafał Gawęda z profesjonalnego warsztatu samochodowego Rafmarmoto:

"

Podstawowym warunkiem utrzymania samochodu w dobrym stanie technicznym, prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania jego wszystkich elementów oraz zminimalizowania wystąpienia niespodziewanych usterek, są regularnie i fachowo przeprowadzane przeglądy techniczne pojazdu. Aby Twój samochód pracował wydajnie i niezawodnie, należy poddawać go regularnym przeglądom – według wskazań producenta, ale nie rzadziej niż raz w roku. "

W ramach standardowej kontroli powinny zostać sprawdzone przede wszystkim światła, poziom płynów eksploatacyjnych, stan opon oraz zawieszenia i układ hamulcowy.

Światła powinny zostać ustawione tak, by nie oślepiały innych użytkowników ruchu drogowego. Spośród płynów istotne jest monitorowanie między innymi poziomu płynu hamulcowego, chłodniczego, wspomagania i oleju silnikowego.

Niezwykle istotny jest także stan opon – to jedyny element samochodu, który ma bezpośrednią styczność z nawierzchnią. Poza utrzymaniem prawidłowego ciśnienia, głębokości bieżnika, czy sprawdzenia ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, istotne jest zweryfikowanie ich wieku. Zbyt stare opony nie zachowują swoich właściwości. Jeśli auto wyposażone jest w koło zapasowe, również warto sprawdzić jego stan.

Bardzo ważne jest także zapoznanie się z prawem obowiązującym w poszczególnych krajach, przez które możemy przejeżdżać. Pamiętajmy, że wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia auta mogą się różnić.

Nie daj się oszukać

Przy wyborze warsztatu warto kierować się opiniami zaufanych osób. Niestety wiele warsztatów stosuje różnorodne chwyty poniżej pasa. Często montowane są tańsze części, wlewane gorszej jakości płyny, podczas gdy na rachunku klienta pojawiają się wygórowane ceny za oryginalne, renomowanej marki produkty. Dlatego warto poprosić o wyszczególnienie wymienionych części wraz z nazwą producenta na rachunku oraz być świadkiem np. wymiany oleju.

Mechanicy lubią także wymieniać sprawne elementy (nawet bez konsultacji), podmieniać części w aucie klienta, naprawiać podzespoły przeznaczone do wymiany, błędnie informując przy tym o stanie pojazdu po naprawie. Warto zawsze poprosić o wstępny kosztorys i skrupulatną dokumentację dotyczącą zakresu przeprowadzanych czynności.

RadioZET/MS

Oceń