Zamknij

Jak radzić sobie z upałami w samochodzie?

Redakcja
01.08.2018 10:41
samochody
fot. Adam Wysocki East News

W najbliższym czasie upały nie opuszczą Polski. W związku z tym wszyscy muszą liczyć się z wysokimi temperaturami przekraczającymi 30°C. Sprawdź, jak w takich warunkach poradzić sobie w samochodzie.

Upalne dni dają się we znaki wszystkim, a prognozy pogody zapowiadają, że taka sytuacja jeszcze utrzyma się przez jakiś czas. Przy wysokich temperaturach kierowcom spada koncentracja, co zwiększa prawdopodobieństwo popełnienia błędu w trakcie jazdy. Dodatkowo nieumiejętne korzystanie z klimatyzacji może doprowadzić do przeziębienia.

Jak używać klimatyzacji w trakcie upału?

Podstawową rzeczą, o jakiej należy pamiętać przy korzystaniu z klimatyzacji w aucie, jest to, aby nie nastawiać jej na najniższą temperaturę. Kiedy wysiądziemy z wychłodzonego pojazdu na upał, możemy narazić nasz organizm na szok termiczny, co może być przyczyną kłopotów z układem krążenia. Lekarze tłumaczą, że temperatura wewnątrz samochodu nie powinna być niższa od temperatury na zewnątrz o więcej niż 6 stopni. Przy afrykańskich upałach ciężko jest to utrzymać, ale pamiętajmy, żeby w pojeździe temperatura wynosiła nie mniej niż 21-22°C. Ponadto wystrzegajmy się włączania nawiewu bezpośrednio na twarz i ciało. Najlepiej jest ustawiać je na nogi i szybę. Kiedy wnętrze auta schłodzi się wystarczająco, można zmniejszyć jego intensywność.

Wietrzenie wnętrza samochodu

Nie ma nic gorszego od wejścia do nagrzanego auta i włączenia zimnego nawiewu. Może to wywołać szok termiczny. Jeśli nie musimy się spieszyć, przed uruchomieniem pojazdu pamiętajmy o porządnym przewietrzeniu wnętrza. Wystarczy, że na minutę otworzymy wszystkie drzwi auta. Oprócz tego warto włączyć dmuchawę na najwyższy bieg. Kiedy już ruszymy, przymknijmy przednie szyby. To uchroni nas przed zesztywnieniem mięśni szyi.

Parkowanie ma znaczenie

Największy problem z parkowaniem jest w dużych miastach, gdzie często wolnych miejsc jest jak na lekarstwo. Wówczas dla kierowców każdy dowolny skrawek przestrzeni jest na wagę złota. Jednak kiedy mamy wybór, to starajmy się parkować w zacienionym miejscu. Jeśli nie mamy takiego komfortu, to przynajmniej zaparkujmy samochód tak, aby przednia szyba nie była wystawiona bezpośrednio w stronę słońca.

Co robić, kiedy nie mamy klimatyzacji w aucie?

Gdy jesteśmy skazani na podróżowanie samochodem bez klimatyzacji, warto zastanowić się nad zamontowaniem folii przyciemniającej szyby. Dzięki temu spowolni ona nagrzewaniu się wnętrza, a także uchroni naszych pasażerów przed bezpośrednim działaniem słońca. Jednak to rozwiązanie jest częściowo zabronione. Taką folię można użyć jedynie na tylne szyby boczne i tylną. Jeśli zdecydujemy się na oklejenie przednich szyb, musimy liczyć się z mandatem karnym. Ponadto policja może zatrzymać nasz dowód rejestracyjny.

Zasłoń szyby

Jeśli nie mamy wolnego miejsca, które uchroni nasz samochód przed słońcem, możemy zainwestować w specjalną matę, odbijającą promienie słoneczne. Wystarczy, że zamontujemy ją na przedniej szybie i zaczepimy ją o lusterka albo przytrzymamy drzwiami. Dzięki temu ograniczmy nagrzewanie się wnętrza naszego pojazdu, a także ochronimy górną część deski rozdzielczej przed popękaniem.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/onet.pl/MW