Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak sprawdzić prawdziwy przebieg samochodu? Poznaj prosty trik

27.07.2017 09:45

Zakup samochodu używanego na polskim rynku jest niczym przechadzka po polu minowym. Łatwo nadziać się na pułapkę, która rozerwie nasz portfel na strzępy. Jak się bronić?

Jak sprawdzić prawdziwy przebieg samochodu? Poznaj prosty trik fot. materiały prasowe

Sposobem polecanym przez Ministerstwo Cyfryzacji jest usługa „Historia Pojazdu” świadczona dla osób planujących zakup używanego samochodu, motocykla lub innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dane otrzymane za pośrednictwem tej metody powinny pomóc w ocenie stanu technicznego potencjalnego nabytku, a także potwierdzić wiarygodność oferty sprzedawcy. W dodatku informacje otrzymuje się całkowicie bezpłatnie.

Czego się dowiemy?

Za pośrednictwem tej usługi uzyskamy dostęp do informacji gromadzonych od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce, w tym dane techniczne (pojemność, moc silnika i rodzaj paliwa), terminy obowiązkowych badań technicznych, odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (w CEP gromadzone są te informacje od początku 2014 roku), dane dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC, liczby właścicieli, województwa rejestracji, wzmiankę o tym, czy pojazd wcześniej należał do firmy, organizacji lub osoby prywatnej, a także jego oznaczenie w bazie jako skradziony lub nieskradziony.

Jak uzyskać informacje?

W celu uzyskania wspomnianych informacji, użytkownik powinien wejść na stronę historiapojazdu.gov.pl i wpisać w odpowiednie rubryki numer rejestracyjny pojazdu, datę pierwszej rejestracji, a także numer VIN. Powyższe dane znajdziemy m.in. w dowodzie rejestracyjny i karcie pojazdu – powinniśmy móc je otrzymać od właściciela. Jeśli na tym etapie natrafimy na opór ze strony sprzedającego, należy wzmożyć czujność.

Skąd pochodzą dane?

Dane pochodzą z rejestru CEP, prowadzonego przez Ministra Cyfryzacji na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Warto jednak pamiętać, że otrzymane informacje za pośrednictwem tej strony nie powinny być kryterium decydującym o zakupie samochodu.

Poniższy obrazek ilustruje to, jak wygląda przykładowy raport, który również można ściągnąć w wersji pdf.

przykladowy

RadioZET/MS

Oceń