Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak uchronić samochód przed kradzieżą?

22.03.2018 13:29

Złodzieje samochodów zaskakują swoimi metodami działania. Przestępcy posługują się elektroniką w walizce, butelką czy kartką papieru. Sprawdź, czy da się przed tym uchronić.

złodziej włamuje się do samochodu fot. Shutterstock

Złodzieje dzięki puszce lub butelce potrafią odjechać autem na oczach właściciela. Wystarczy, że przestępca umieści jeden z tych dwóch przedmiotów w okolicach nadkola naszego samochodu. Kiedy uruchomimy pojazd, usłyszymy niepokojące dźwięki. Wówczas będziemy chcieli sprawdzić, co za to odpowiada. W momencie, gdy opuścimy auto, złodzieje wykorzystują okazję, szybko wsiadają do naszego samochodu i odjeżdżają.

W każdym najnowszym aucie producenci instalują masę przeróżnych elektronicznych rozwiązań, a koncerny prześcigają się w kolejnych nowinkach zwiększających bezpieczeństwo, które mają pomóc nie tylko na drogach, ale również w ochronie naszego pojazdu przed kradzieżą. Żeby ukraść dobrze zabezpieczony samochód, wystarczy specjalna walizka z Chin.

Metoda polega na przechwyceniu sygnału z kluczyka. Wówczas złodzieje mogą po kilku chwilach bez żadnego trudu odjechać naszym autem. W przypadku starszych modeli wystarczy, że przestępcy wyłamią zamek i pod złącze OBD podłączą laptopa.

Kradzież samochodów: Jak się chronić?

Przede wszystkim musimy być świadomi metod stosowanych przez złodziei. Kierując się zdrowym rozsądkiem, powinniśmy trzymać nasze kluczyki w specjalnym etui lub po prostu z dala od drzwi wejściowych. Wtedy wzmacniacze sygnału powinny być nieskuteczne.

Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie w pojeździe mechanicznej blokady skrzyni biegów albo zamontowanie przełącznika odcinającego zapłon. Złodziej nie będzie marnował czasu na ominięcie przeszkody.

W 2017 roku doszło do kradzieży ponad 10 tysięcy samochodów. Chociaż w porównaniu do 2016 roku wynik jest mniejszy, nie oznacza to, że wszystkie pojazdy wróciły do swoich właścicieli. Zazwyczaj jest to niemożliwe ze względu na to, że tuż po przestępstwie auto ląduje u mechanika i jest rozbierane na części.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Niepełnosprawny mężczyzna okradziony z samochodu. Był przystosowany do jego potrzeb

Złodzieje okradali pędzące ciężarówki. Wpadli przez ukrytą kamerę [WIDEO]

RadioZET.pl/MW

Oceń