Zamknij

Jak umyć auto po zimie? Błędy, które przyspieszają korozję. Sprawdź, jak ich unikać

Redakcja
12.04.2018 08:59
mycie samochodu
fot. Shutterstock

Umycie samochodu po zimie to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Jednak wiele osób omija kilka miejsc, które przyspieszają korozję.

Zima odeszła na dobre, dlatego nadszedł czas na wiosenne porządki. Na ten moment czekali m.in. właściciele samochodów, którzy w końcu mogą zmyć biały nalot na aucie, jaki pod koniec mroźnej aury był częstym widokiem na drogach. Jednak wielu kierowców myje pojazd jedynie z zewnątrz, zapominając, że zasolony i tłusty brud może znajdować się również w komorze silnika i pod podwoziem.

Jak umyć auto po zimie: Na co zwracać uwagę?

Myjąc samochód, należy pamiętać o wspomnianym podwoziu, ponieważ pominięcie tej części może doprowadzić do jego korozji, a także innych elementów zawieszenia. Oprócz tego warto wymyć systemy napędu: paski, łożyska. Wszędzie wchodzi woda i sól, co ma negatywny wpływ na nasz silnik.

Aby umyć podwozie bez konieczności podnoszenia pojazdu, możemy przejechać przez tunel myjni samochodowej. W punkcie automatycznym taka usługa kosztuje 34 zł. Jednak trzeba zaznaczyć, że ukryte w podłodze dysze nie za bardzo poradzą sobie z brudem, który mocno trzyma się w różnych miejscach.

Kiedy nasze auto nie ma odpowiedniej powłoki antykorozyjnej, zaniedbania w jego umyciu mogą być katastrofalne. Najbardziej cierpią wtedy łączenia progów z karoserią i same progi. Z kolei najwięcej rdzy po zimie powstaje na wszelkiego rodzaju złączach, bo to właśnie w tamtych miejscach najbardziej gromadzi się sól.

Jak umyć auto po zimie: Ile kosztuje?

Usuwanie brudu po zimie to koszt od 50 do 100 zł. Wszystko zależy od regionu, w którym wykonywana jest usługa. Głównie polega ona na spryskaniu chemią do mycia podwozia jednostki napędowej, aby później pod wysokim ciśnieniem wypłukać z soli wszystkie zakamarki.

Znacznie gorzej jest z komorą agregatu. Rzadko się ją myje, dlatego w tamtym miejscu chemia drogowa i sól mogą wyrządzić najwięcej problemów. Najlepszym sposobem jest rozpoczęcie od zabezpieczenia akumulatora i elementów elektroniki. Całość wykonujemy oczywiście na zimnym silniku.

Najpierw stosujemy lekką chemię, którą spłukujemy wodą. Oceniamy poziom brudu, aby wiedzieć, do jak mocnych środków chemicznych możemy się posunąć i działamy dalej. Umycie komory silnika to koszt od 30 do 60 zł.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

Czy prawo zabrania nagrywania interwencji policjantów?

Zachowanie kierowcy BMW podzieliło internautów [WIDEO]

RadioZET.pl/tvn24bis.pl/MW