Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jak uniknąć karambolu na autostradzie? Zasady, które zmniejszą szansę wypadku

10.01.2019 09:05

Zima mocno daje się we znaki kierowcom, zwłaszcza na autostradach. Wystarczy, że jedno auto wpadnie w poślizg, aby doszło do potężnego wypadku z udziałem innych pojazdów. Sprawdź zasady, które pomogą ci zmniejszyć ryzyko kolizji.

karambol na autostradzie A1 fot. MICHAL WOJCIECHOWSKI/REPORTER

Od czasu do czasu dowiadujemy się, że na danej autostradzie doszło do potężnego karambolu, w wyniku którego uszkodzonych zostało kilkanaście pojazdów. Najczęściej całe zdarzenie zaczyna się od błędu jednego z kierujących. Według portalu onet.pl najczęstszą przyczyną karamboli na autostradach jest za mały odstęp pomiędzy samochodami, szczególnie zimą. Gdyby wszyscy prowadzący przestrzegali pewnych reguł, zmniejszyliby szansę wypadku do minimum. A przecież każdy wie, że wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do potężnego zderzenia.

Poznaj pięć prostych zasad, które zminimalizują konsekwencje karambolu lub pozwolą go uniknąć:

Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze

Chociaż przepisy mówią jasno, że prędkość maksymalna na autostradzie wynosi 140 km/h, nie zawsze możemy poruszać się z taką szybkością. W trakcie opadów śniegu, deszczu czy nawet gęstych mgieł należy dostosować się do aktualnych warunków na trasie i zdjąć nogę z gazu. Nie zapominaj o obserwowaniu tego, co dzieje się dookoła ciebie: patrz w lusterka, przez cały czas bądź skoncentrowany i zastosuj zasadę braku zaufania do pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pamiętaj, że w każdej chwili musisz być przygotowany na błyskawiczną reakcję.

Jeżeli wypadek zacznie się od naszego błędu, to policjanci na sto procent sprawdzą, czy przypadkiem nie jechaliśmy zbyt szybko, niż pozwalały na to warunki lub czy nie przekroczyliśmy dozwolonej prędkości 140 km/h.

Upewnij się dwa razy przed zmianą pasa ruchu

Na autostradzie wszystko zmienia się w mgnieniu oka. Jeżeli chcemy zmienić pas, musimy mieć pewność, że nie zajedziemy drogi komuś innemu. W dodatku zimą długość drogi hamowania się wydłuża. Poza tym przez gwałtowne zahamowanie na drodze pokrytej lodem możemy z niej wypaść.

Nie cofaj i nie zawracaj

Ile nagrań z tych „wyczynów” kierowców trafiło już do sieci? Warto zaznaczyć, że przez zawracanie bądź cofanie na autostradzie dochodzi do coraz większej liczby poważnych wypadków. Nie ma gorszego zachowania kierowcy, które tak zagraża pozostałym zmotoryzowanym. Jeżeli przejechaliśmy zjazd, nie cofajmy do niego za wszelką cenę, nawet na pasie awaryjnym.

Zachowaj bezpieczny odstęp

Reguła, o której wspominaliśmy na początku, jest najczęstszą przyczyną, która doprowadza do karambolu. Czasami kierujący lubią „siedzieć na zderzaku” pojazdowi jadącemu przed nim, chcąc wymusić, aby ten zjechał im z lewego pasa ruchu. Jednak chwila nieuwagi lub niesprzyjające warunki jak np. śliska jezdnia mogą doprowadzić do nieszczęścia.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/onet.pl/MW

Oceń