Zamknij

Jak usunąć zapach papierosów z samochodu? Poznaj skuteczne sposoby!

Redakcja
15.02.2018 13:46
Jak usunąć zapach papierosów z samochodu? Poznaj skuteczne sposoby!
fot. PAP

Każdego dnia wielu kierowców pali, jadąc samochodem. Takie zachowanie może przyczynić się do wypadku. Oprócz tego pojazdy palaczy często trafiają na rynek wtórny, pozostawiając po sobie przykry zapach po papierosach. Sprawdź, jak pozbyć się nieprzyjemnej woni.

W ubiegłym wieku obecność zapalniczki lub popielniczki w aucie była standardem. W tej chwili elementy zostały zastąpione półkami czy schowkami na kilka drobnych rzeczy. Wiele materiałów w pojeździe wchłania dym z papierosów np. fotele, dywaniki podłogowe czy podsufitka. Na szczęście istnieją różne metody, dzięki którym możemy pozbyć się niechcianego zapachu.

Zrób to sam

W razie samodzielnego usuwania zapachu w pierwszej kolejności musimy posprzątać w aucie i porządnie je wywietrzyć. Najlepiej, jeśli nasz pojazd pozostanie otwarty przez cały dzień. Możemy wykorzystać moment, kiedy pojedziemy np. na działkę. Koniecznie pod bieżącą wodą umyjmy popielniczki. Jednocześnie należy uprać tapicerkę. Ceny preparatów wahają się od 20 do 60 zł. Przed użyciem danego środka należy zwrócić uwagę, czy jest on przeznaczony do prania tkanin kolorowych. Na wszelki wypadek na niewielkiej, mało widocznej powierzchni warto sprawdzić, czy preparat nie odbarwia tapicerki.

Równie dobrze możemy skorzystać z neutralizatora zapachu papierosów, który jest dostępny w sprzedaży, a jego koszt wynosi od 20 do prawie 90 zł. Jednak zaleca się traktowanie go jako dodatek do wyżej wymienionej metody. Jeśli wywietrzenie samochodu nie pomoże, możemy zostawić w aucie woreczek z mieloną kawą lub miseczkę z octem.

Zagłosuj

Czy podczas jazdy samochodem palisz papierosy?

Liczba głosów:

W razie braku czasu lub możliwości wykonania tego zadania samemu możemy je zlecić. Jednak oddając nasz pojazd w ręce profesjonalistów, musimy liczyć się z tym, że koszt znacznie wzrośnie.

Ozonowanie

Pierwszym krokiem jest pranie wnętrza, którego ceny zaczynają się od 200 zł. Nie możemy pominąć wyprania wykładziny podłogowej i podsufitki. Następną rzeczą jest ozonowanie wnętrza, co nie tylko usuwa zapach papierosów, ale także zabija bakterie i roztocza. Olbrzymią zaletą ozonowania jest to, że po całym procesie nie będziemy borykać się z żadnymi szkodliwymi produktami ubocznymi.

Chociaż jego czas działania jest krótki, to trzeba przyznać, że to bardzo skuteczny sposób. Usługa zaczyna się od 50 zł. Z kolei czas trwania pełnego ozonowania zależy od intensywności zapachów, których chcemy się pozbyć. Niemniej jednak po pół godziny pracy generatora ozonu warto przerwać dalsze oczyszczanie i sprawdzić, czy nieprzyjemny zapach wciąż jest wyczuwalny.

Mało znanym sposobem jest stosowanie ultradźwięków. Do tego sposobu używa się urządzenia, które rozprasza skondensowany płyn czyszczący po wnętrzu samochodu. Preparat jest rozbijany na kropelki, które wnikają w każde najmniejsze miejsce i usuwają przykry zapach. Wykonanie tego zabiegu trwa około pół godziny, a za usługę trzeba zapłacić od 70 zł.

RadioZET.pl/MW