Zamknij

Jak wydostać się z samochodu po wypadku?

Redakcja
14.11.2018 12:03
dachowanie auta
fot. PIOTR PLACZKOWSKI REPORTER

W czasie wypadku może dojść do różnych sytuacji. Poza samymi emocjami w poważniejszych kolizjach trzeba liczyć się z zatrzaśniętymi drzwiami, a przez problem z wydostaniem się z auta można wpaść w panikę. Sprawdź, jak sobie poradzić w takiej sytuacji.

Jesienna aura bywa niebezpieczna. Deszcz i ograniczona widoczność mogą przyczynić się do wypadku, w którego wyniku pojazd może dachować. Wystarczy utrata panowania nad autem czy większa przeszkoda, którą możemy zahaczyć jednym kołem przy dużej prędkości. Czasami do dachowania może też dojść po kolizji z innym samochodem. Kiedy mieliśmy zapięte pasy i nie doznaliśmy poważniejszych obrażeń, przed przyjazdem pomocy lepiej będzie, jeśli wydostaniemy się z pojazdu. Jednak nie spieszmy się i zachowajmy zimną krew. O czym należy pamiętać?

Jak wyjść z auta po dachowaniu?

Przede wszystkim nie odpinajmy pasów w najkrótszym możliwym czasie. Zazwyczaj osoby działające pod wpływem emocji szybko odpinają pasy i spadają na dach, przez co doznają poważnych urazów głowy i kręgosłupa. W takiej sytuacji tuż przed odcięciem pasów należy znaleźć się w miarę bezpiecznej pozycji. Dlatego trzeba podkurczyć nogi i podciągnąć je tak, żeby opierały się o dach. Dopiero wtedy możemy próbować odpiąć pasy.

W trakcie wypadku może dojść do zacięcia się pasów bezpieczeństwa, które mogą nas unieruchomić w samochodzie. Jeśli faktycznie nie możemy ich odpiąć, trzeba je po prostu przeciąć. Jednak czasami bywa i tak, że możemy mieć problemy z otwarciem drzwi. Wówczas jedynym wyjściem jest wydostanie się przez szybę. Jeśli nie pękła ona w wyniku wypadku, trzeba samemu ją wybić. Jednak odradzamy używania pięści albo łokcia.

Jak zbić szybę w samochodzie po wypadku?

Jednym z rozwiązań może być gaśnica (jeśli mamy do niej dostęp), młotek albo profesjonalny zbijak, który jest dostępny w sprzedaży. Całość polega głównie na skondensowaniu siły uderzenia w jednym punkcie. Tak jak mały kamyczek może doprowadzić do pęknięcia, tak uderzenie w jedno miejsce pozwoli nam całkowicie skruszyć szybę.  

Jeśli to my jesteśmy świadkami wypadku, ale nie braliśmy bezpośredniego udziału w kolizji, mamy prawo do wybicia szyby w aucie w celu uratowania poszkodowanych. W takiej sytuacji należy wybrać takie miejsce, które nie zrani osoby znajdującej się w środku pojazdu. Do tego możemy użyć wspomnianej wcześniej gaśnicy lub też klucza do kół.

Warto zaznaczyć, że trzeba stanąć bokiem do samochodu i z tej pozycji mocnym uderzeniem krawędzią lub ostrym końcem przedmiotu zbić szybę. O wiele prościej będzie, jeśli uderzymy w punkt blisko krawędzi niż w centrum, który najprawdopodobniej jej nie zbije.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/moto.wp.pl, gadzetomania.pl/MW