Jak wygląda budowa stacji paliwowych?

20.06.2017 10:27

W cywilizowanych krajach praktycznie na każdym kroku – przy bardziej uczęszczanych drogach oraz w miastach – można spotkać stacje paliwowe. Co dokładnie się pod nimi kryje?

Jak wygląda budowa stacji paliwowych? fot. kadr z wideo

Na to pytanie odpowiedzieli twórcy kanału „Spill Prevention” na YouTubie. Jak obliczyli – w USA znajduje się ponad 156 000 stacji paliwowych, bezpiecznie dostarczających w skali roku ponad 699 miliardów litrów benzyny i ropy. Zważywszy na łatwopalność płynu, niezwykle istotne było wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń w punktach dystrybucji.

I tak oto na stacjach paliwowych znajdziemy między innymi pistolet nalewowy z automatycznym mechanizmem zapobiegającym przed przelewaniem płynu. Z kolei pod dystrybutorami umieszczone są bardzo szczelne zbiorniki – większość z nich pokryto powłoką antykorozyjną lub w pełni wyprodukowano z odpornych materiałów, takich jak włókno szklane.

Bardzo ważnym elementem zbiorników jest system wykrywania nieszczelności – w myśl zasady „oczekuj nieoczekiwanego”. Czujniki są w stanie wykryć nawet najmniejsze wycieki porównując ilość pobranego paliwa z ilością znajdującą się w zbiorniku, jak też przedstawiono na poniższym filmie:

Dzięki tak zaawansowanej technologii, możemy czuć się bezpiecznie każdorazowo, gdy tankujemy samochód na stacji paliwowej. W dodatku zabezpieczenia pozwalają na skuteczniejszą ochronę środowiska.

RadioZET/MS

Oceń