Zamknij

Jak zachować się przy wypadku z dzikim zwierzęciem? Jak starać się o odszkodowanie?

Redakcja
29.11.2018 13:26
znak dzikie zwierzęta
fot. Shutterstock

Policyjne statystyki podają, że w ubiegłym roku w niemal 200 wypadkach z udziałem dzikich zwierząt zginęło 10 osób, a 229 zostało rannych. Sprawdź, jak należy zachować się w momencie, kiedy na jezdni stanie dzikie zwierzę.

Kiedy droga wiedzie przez las, a przy jezdni dodatkowo minęliśmy znak „dzikie zwierzęta”, musimy mieć się na baczności. Ile to już razy kierowcy byli zaskakiwani przez zwierzęta, które nagle wybiegały im przed maskę samochodu lub zwyczajnie stały na drodze? Nie trzeba nikogo przekonywać, że spotkanie z dzikim zwierzęciem może stanowić dla człowieka ryzyko utraty zdrowia lub życia. Jak radzić sobie w takiej sytuacji?

Wypadek z dzikim zwierzęciem: Jak się zachować?

Eksperci pozostają zgodni i tłumaczą, że w momencie jazdy z bezpieczną prędkością, która daje nam możliwość ominięcia zwierzęcia, powinniśmy podjąć taką próbę. Jeżeli jedziemy zbyt szybko, to lepiej nie podejmować tego manewru, ponieważ wówczas możemy wypaść na drugi pas.

Leśnicy podkreślają, że najczęściej do takich nieoczekiwanych spotkań dochodzi, gdy jest ciemno. Co nie oznacza, że w innych porach dnia nie ma ryzyka wypadku. Gajowi przestrzegają, aby szczególną ostrożność zachować rano między godziną 6 a 8 i po południu w godzinach 16-19.

Wypadek z dzikim zwierzęciem: Jak starać się o odszkodowanie?

Kiedy już doszło do wypadku na drodze, na której znajdował się znak „dzikie zwierzęta”, to możemy wystąpić o odszkodowanie do zarządcy drogi. W przypadku braku oznakowania należy zwrócić się do nadleśnictwa.

W sytuacji, kiedy zwierzę uciekło, warto zrobić zdjęcia uszkodzonego pojazdu. W walce o odszkodowanie pomogą nam inne dowody takie jak krew czy sierść znajdująca się na aucie. Zdecydowanie prościej jest uzyskać odszkodowanie, kiedy niedaleko miejsca zdarzenia odbywało się polowanie. Bardzo często zdarza się tak, że zwierzęta wystraszone strzałami wybiegają na drogę. Wówczas wypłata odszkodowania następuje z OC koła łowieckiego.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

 RadioZET.pl/tvn24bis.pl/MW