Jak zatrzymałbyś auto z zaklinowanym pedałem gazu?

04.09.2017 12:56

Twórcy National Geographic w programie „Działaj albo giń!” zapytali widzów, co by zrobili, gdyby w ich aucie zaklinował się pedał gazu. Nawiązali tym samym do incydentu, jaki miał miejsce w 2012 roku.

Jak zatrzymałbyś auto z zaklinowanym pedałem gazu? fot. kadr z wideo

47-latka siedząca za kierownicą Kii Sorento jechała na drodze międzystanowej nr 35 w Missouri. Nagle jej samochód zaczął samoistnie przyspieszać. Jak wynikało z jej relacji, kobieta próbowała wszystkiego – przekręcić kluczyk w stacyjce, zmienić bieg na neutralny i wciskać pedał hamulca. Nic nie działało. Była przekonana, że zginie. Cokolwiek robiła, nie mogła zwolnić. Jedyną opcją było skontaktowanie się z policją.

Funkcjonariusze od razu zareagowali. Próbowali przekierować ruch na inne drogi. W dodatku radiowozy eskortowały Kię Sorento jadącą blisko 200 km/h. Szczęśliwie po 35 minutach i 94 kilometrach stresującej podróży kobiecie udało się uwolnić zaklinowany pedał gazu i zahamować.

Zdarzenie skomentował rzecznik policji, Sheldon Lyon:

"

Kobieta nie tylko dała radę opanować auto przy tak wysokiej prędkości, ale również była w stanie utrzymać pożądany kierunek jazdy nawet zjeżdżając poza jezdnię. Wszystkie niebezpieczne sytuacje były spowodowane kierowcami, którzy, mimo sygnałów dźwiękowych i świetlnych, nie zjeżdżali z drogi.  "

Na liście sugerowanych przez National Geographic propozycji znalazły się: zaciągnięcie hamulca ręcznego, zmianę przełożenia na neutralny i wyłączenie silnika.

Eksperci są zgodni, że w takich okolicznościach należałoby spróbować zmienić przełożenie na neutralne. Powinno to przynieść pożądany efekt – auto przestałoby przyspieszać, towarzyszyłby nam jedynie uciążliwy dźwięk silnika utrzymywanego na wysokich obrotach. Drugim w kolejności wyborem jest wyłączenie jednostki. Tutaj należałoby się przygotować na brak wspomagania układu kierowniczego. Z kolei zaciągnięcie hamulca ręcznego drastycznie pogorszyłoby sytuację.

RadioZET/MS

Oceń