Zamknij

Japońskie samochody będą tanieć

Redakcja
20.07.2018 10:36
Toyota Auris
fot. Toyota Facebook

Podpisanie umowy o wolnym handlu UE z Japonią spowoduje spadek cen aut sprowadzanych do Polski z Kraju Kwitnącej Wiśni. Oczywiście wiele będzie zależeć od importerów, ale zniesienie ceł spowoduje obniżkę kosztów importu.

Nowa umowa pomiędzy Unią Europejską a Japonią pozwoli tym pierwszym na lepszą sprzedaż żywności do Kraju Kwitnącej Wiśni. Z kolei ci drudzy będą mogli sprzedawać swoje pojazdy taniej, dzięki czemu nawiążą większą konkurencję z europejskimi producentami samochodowymi.

Na chwilę obecną producenci muszą opłacać 10-procentowe cło, a także pokrywać 3-procentowe koszty za podzespoły i części zamienne. Jednak po wejściu układu w życie japońskie cła zostaną całkowicie zniesione. To dobra wiadomość przede wszystkim dla Hondy, Suzuki, Toyoty i Nissana. Te koncerny mają już swoje fabryki na Starym Kontynencie, a nowa umowa spowoduje, że ich modele trafią na europejski rynek bez żadnych dodatkowych opłat.

Umowa handlu pomiędzy UE a Japonią: Które samochody będą tańsze?

Całkowite zniesienie ceł to genialne wieści głównie dla tych marek, które produkują samochody wyłącznie w Japonii. Dla przykładu: Lexus czy Subaru sprowadzają wszystkie modele, które potem sprzedają w Polsce. Mitsubishi importuje z Japonii swoje przodujące wersje: Outlander, Pajero czy Eclipse Cross. Toyota sprowadza na Stary Kontynent hybrydowego Priusa i Priusa Plus oraz RAV4. Eksperci są przekonani, że od momentu obowiązywania nowej umowy wolnego handlu modele tych marek zaczną tanieć. Możliwe, że będą to sumy wynoszące około 10 procent w stosunku do aktualnych cen.

Nie wiadomo, kiedy nowa umowa wejdzie w życie. Po jej podpisaniu potrzeba jeszcze zgody Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Natomiast w Japonii musi ją zaakceptować tamtejsze Zgromadzenie Narodowe. Najprawdopodobniej porozumienie zacznie obowiązywać od 2019 roku.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW