Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Japońskie samochody będą tańsze. Wszystko przez decyzję UE

13.12.2017 12:22
xxx zet

Negocjacje Unii Europejskiej z Japonią zakończyły się pomyślnie. Obie strony doszły do porozumienia w sprawie umowy o wolnym handlu, dzięki czemu 10-procentowe cło na japońskie auta importowane na teren Unii zostanie zniesione. Oznacza to, że wybrane modele kupimy o wiele taniej.

mazda 6 fot. mazda

Umowa o wolnym handlu zawarta między wszystkimi państwami członkowskimi UE, a Krajem Kwitnącej Wiśni spowoduje otwarcie największej strefy gospodarczej na świecie. W piątek pojawiła się informacja o powstaniu ostatecznej treści kontraktu, w którym Japonia zobowiązała się do zniesienia cła m.in. na unijny ser, wino oraz zwiększy dostęp do dużych przetargów publicznych w swoim kraju.

Natomiast UE zadeklarowała zniesienie 10-procentowego cła na auta sprowadzane z Japonii i 3-procentowe stawki cła, które dotychczas były nakładane na części zamienne wytwarzane w Kraju Wschodzącego Słońca. W tym momencie mogą zacierać ręce przyszli właściciele Mazdy 6, CX-3 i CX-5 oraz klienci zainteresowani sportową wersją Toyoty GT86.

Umowa handlowa UE - Japonia przyniesie korzyści Polsce

Za Mazdę 6 będziemy mogli zapłacić od 9 do 16 tysięcy złotych mniej. Z kolei sportowa Toyota GT86 w zależności od wersji będzie tańsza od 13 do prawie 16 tysięcy złotych.

Następni w kolejce

To dopiero początek rozszerzania stref wolnego handlu. UE liczy, że dojdzie do porozumienia z Meksykiem i wybranymi państwami Ameryki Południowej: Brazylią, Paragwajem, Argentyną i Urugwajem. Negocjacje będą miały miejsce na najbliższym spotkaniu Światowej Organizacji Handlu (WTO). Potencjalny sukces oznaczałby dalszy spadek kosztów importu samochodów do Polski. 

Radiozet.pl/mw

Oceń