Zamknij

Jazda bez dokumentów: Co w przypadku kontroli policji?

Redakcja
01.10.2018 09:25
policja kontrola drogowa
fot. PIOTR JEDZURA REPORTER East News

Od 1 października kierowcy mogą jeździć bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia OC. Jazda bez dokumentów niesie za sobą wiele pytań m.in.: jak w takim razie będzie wyglądała kontrola policji?

Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło nowe zmiany w prawie, dzięki którym zmotoryzowani będą mogli jeździć samochodem bez obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC. Oznacza to, że wszystkie służby uprawnione do kontroli drogowych będą miały dostęp do informacji na temat naszego auta.

Jednak nie każdy jest zadowolony z nowych przepisów. Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sposób będzie wyglądać kontrola policyjna. Okazuje się, że w jej trakcie, funkcjonariusze sprawdzą dane samochodu za pomocą systemu CEPiK. Oprócz tego, jeśli policjanci uznają, że konieczne jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, wówczas wpiszą do tej bazy odpowiednią adnotację, a kierowca dostanie podobnie jak było do tej pory - pokwitowanie.

Mimo zmian, zmotoryzowani powinni pamiętać, że posiadanie dowodu rejestracyjnego będzie potrzebne podczas m.in. przeglądów technicznych.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/MW