Zamknij

Jak sprawdzić, czy ktoś ma ważne ubezpieczenie po kolizji? To bardzo proste!

Redakcja
01.10.2018 10:44
dowód rejestracyjny i polisa OC
fot. Adam STASKIEWICZ East News

Od 1 października kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ubezpieczenia OC. Co zrobić w przypadku kolizji i jak sprawdzić, czy samochód drugiego kierowcy jest ubezpieczony?

Ministerstwo Cyfryzacji dokonało zmian i wprowadziło nowe rozwiązania, dzięki czemu kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia ważności polisy OC. Od października wszystkie służby uprawnione do kontroli drogowych będą miały elektroniczny dostęp do danych pojazdu.

Jazda bez dokumentów: Co w razie kolizji?

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, co w przypadku kolizji i spisania oświadczenia? Jak będziemy mogli sprawdzić, czy drugi kierowca na pewno jest ubezpieczony, skoro nie trzeba już wozić ze sobą tych dokumentów? Czy wobec tego będziemy musieli dzwonić na policję w przypadku każdej, nawet najdrobniejszej stłuczki?

Okazuje się, że jest na to bardzo prosty sposób. Wystarczy, że zainstalujemy na naszym smartfonie aplikację Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), która pozwoli nam sprawdzić, czy dane auto ma wykupione ubezpieczenie. Dodatkowo poznamy numer ubezpieczenia i nazwę firmy, w której zostało zawarte.

Jedyne czego potrzebujemy, to numer rejestracyjny pojazdu, który chcemy sprawdzić. Wszystko działa jak należy i jest proste w obsłudze.

Takie informacje można sprawdzić także na stronie internetowej UFG. Kierowcy, którzy nie mają smartfonów z internetem nie mają się czego obawiać – mogą skorzystać z pomocy swojego ubezpieczyciela.

Wystarczy, że ubezpieczyciel znajduje się w systemie Bezpośredniej Likwidacji Szkód (BLS). Wtedy możemy do niego zadzwonić i dowiedzieć się, czy może zająć się likwidacją naszej szkody i wytłumaczy, co należy dalej robić.

Kiedy będzie potrzebny dowód rejestracyjny?

Chociaż od 1 października jeżdżenie z dowodem rejestracyjnym nie będzie konieczne, dokument będzie potrzebny podczas wizyty na badaniu technicznym, przy sprzedaży pojazdu lub wyjazdu za granicę. Rzecz jasna wciąż trzeba będzie go odbierać z urzędu w ramach procesu rejestracji samochodu.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW