Zamknij

Jazda na suwak: Idą zmiany dla kierowców: Nowe znaki i wysokie kary

Redakcja
04.03.2019 10:09
ruch drogowy
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wkrótce pojawią się nowe przepisy regulujące kwestię zasady jazdy „na suwak”. Za niedostosowanie się do zmian będą grozić wysokie kary.

Prace nad przepisami regulującymi „jazdę na suwak” przeciągały się od wielu lat. Jak podaje „Rzeczpospolita”, ta zasada ma wkrótce pojawić się w projekcie nowelizacji kodeksu drogowego. Mało tego, rozporządzenie ma znaleźć się w Rządowym Centrum Legislacji jeszcze w tym roku. W razie kolejnych opóźnień resortu posłowie z sejmowej komisji infrastruktury osobiście zabiorą się za podanie własnych propozycji.

Jazda na suwak: Nowe znaki na polskich drogach

Po wejściu zmian w życie na polskich drogach pojawią się nowe znaki, które będą wymagać modyfikacji w kilku rozporządzeniach. Jeżeli kierowcy nie dostosują się do znaku, będą karani mandatem.

Jazda na suwak: Na czym polega?

Jazda na suwak to naprzemienna jazda kierowców poruszających się raz z lewego i raz z prawego pasa ruchu w miejscu, w którym mamy zwężenie drogi. Taka metoda pozwala na upłynnienie ruchu i zapobiegnięcie drobnych kolizji przy podjeżdżaniu i zajeżdżaniu drogi.

Dzięki nowym przepisom udałoby się wyeliminować tzw. szeryfów drogowych, którzy blokując kończące się pasy, powodują większe zatory drogowe. Warto zaznaczyć, że wobec aktualnych zasad pierwszeństwo ma ten samochód, który znajduje się na pasie, który nie został zwężony. W przypadku kolizji winę ponosi wjeżdżający. Jednak po zmianie przepisów winny będzie ten zmotoryzowany, który nie dostosuje się do jazdy „na suwak”.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/rp.pl/MW