Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jeep: Hybrydowy Wrangler jest nieunikniony

06.12.2017 13:00

Dyrektor generalny Jeepa, Mike Manley, podczas targów motoryzacyjnych w Los Angeles potwierdził, że zgodnie z obecnymi planami gama silnikowa nowej generacji Wranglera ma zostać rozszerzona o wariant hybrydowy.

Jeep: Hybrydowy Wrangler jest nieunikniony fot. materiały prasowe

I nie ma co się dziwić. Hybrydy to pierwszy krok w procesie elektryfikacji. Auta o tym rodzaju napędu są coraz chętniej wybierane przez konsumentów. W dodatku wizja wprowadzenia jeszcze bardziej restrykcyjnych norm emisji spalin wymusza na producentach opracowywanie innowacyjnych rozwiązań i stosowanie jednostek elektrycznych. Podobnego zdania jest właśnie Manley:

"

Elektryfikacja zawsze była tematem rozmów w Jeepie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest ona nieunikniona. Oczywiście nasi inżynierowie skupili się nie tylko na tym rozwiązaniu przez wzgląd na oszczędność paliwa, ale również zważywszy na korzystny wzrost momentu obrotowego, co oznacza lepszą wydajność w terenie. Są jednak pewne problemy i ograniczenia. Mowa o umiejscowieniu baterii – nie chcesz, by ingerowały one w przestrzeń ładunkową. Dla tego modelu jak Wangler równie istotne jest zachowanie właściwego rozkładu masy. Dlatego opracowując nową generację chcieliśmy, by umożliwiała ona zastosowanie innowacyjnych rozwiązań. "

Najnowszej generacji Wrangler oparty został o całkowicie nową klasyczną ramę ze zmodernizowanym zawieszeniem i aluminiowymi panelami nadwozia. W efekcie auto jest lżejsze w stosunku do poprzednika o około 90 kilogramów i jednocześnie sztywniejsze. Pod maską pracować może m.in. jednostka 3.6 V6 Pentastar o mocy 285 KM i 352 Nm maksymalnego momentu obrotowego, współpracujący z 6-biegową skrzynią ręczną lub automatem o 8 przełożeniach. Alternatywą jest 2-litrowy motor turbodoładowany, generujący 268 KM i 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego. W przyszłości gama silnikowa ma zostać rozszerzona o 3-litrowego turbodiesla.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Lubisz SUV-y lub samochody terenowe?

Oceń