Zamknij

Jest orzeczenie sądu w sprawie używania kierunkowskazu na rondzie

Redakcja
09.03.2018 15:35
rondo
fot. DOMINIK PISAREK REPORTER

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie przyznał, że kierowcy muszą traktować rondo jak zwykłe skrzyżowanie. Oznacza to, że w momencie wjeżdżania na rondo, nie musimy włączać lewego kierunkowskazu. Sygnalizujemy to tylko w momencie, kiedy chcemy z niego zjechać.

Wszystko zaczęło się od egzaminu na prawo jazdy. W jego trakcie, osoba zdająca wjechała na rondo bez włączenia lewego kierunkowskazu. Wówczas egzaminator stwierdził, że przed wjazdem na rondo powinno się zasygnalizować chęć skrętu w lewo, dlatego nie zaliczył egzaminu.

Osoba zdająca postanowiła walczyć, więc na początku sprawa została rozpatrzona przez Marszałka Województwa Lubelskiego, który unieważnił egzamin. Jego zdaniem egzaminator nie miał racji, ponieważ nie należy włączać lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo.

Takie samo zdanie miało Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które wytłumaczyło, że znak "ruchu okrężnego" informuje, że na danym skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku. Członkowie kolegium wyjaśnili, że kierowca wjeżdżając na rondo, zachowuje swój bieżący kierunek ruchu. Zmiana jest wtedy, gdy zjeżdżamy z ronda.

Zagłosuj

Czy włączasz lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo?

Liczba głosów:

Mimo to w orzeczeniu Samorządowego Kolegium Odwoławczego podkreślono, że na rondzie należy włączać lewy kierunkowskaz w momencie, gdy nasze poruszanie się po nim jest związane ze zmianą pasa ruchu lub np. kiedy omijamy przeszkodę.

Chociaż orzeczenia były zgodne, egzaminator nie dawał za wygraną i skierował się do sądu, który także nie podzielił jego zdania. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę, dlatego decyzja o unieważnieniu egzaminu praktycznego na prawo jazdy pozostała unieważniona. Organ wymiaru sprawiedliwości podobnie jak SKO odwołał się do rozporządzenia odnośnie znaków i sygnałów drogowych i tak samo zinterpretował znaczenie znaku "ruchu okrężnego".

Decyzja nie jest prawomocna, dlatego egzaminator wciąż ma prawo, aby się od niej odwołać.

Zdałbyś na prawo jazdy? Rozwiąż quiz z pytaniami egzaminacyjnymi:

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Rozwiąż quiz

Quiz. Egzamin na prawo jazdy

Quiz. Egzamin na prawo jazdy
Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?
fot. PWPW

Czy masz prawo zatrzymać pojazd POD wiaduktem, gdy znaki tego nie zabraniają?

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW