Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kary za brak OC jeszcze wyższe w 2018 roku

03.01.2018 13:45
xxx zet
Kary za brak OC jeszcze wyższe w 2018 roku fot. materiały prasowe

Zdrowy rozsądek nakazuje zakup polisy ubezpieczeniowej i to nie tylko zważywszy na wielokrotnie wyższą cenę ewentualnej sankcji, ale potencjalnie ogromne koszty związane ze spowodowaniem wypadku drogowego. Niechlubny rekordzista ma do zwrotu ponad 1,8 mln złotych…

Warto pamiętać, że obowiązek ubezpieczenia pojazdu ma każdy właściciel auta i to bez względu na to, czy ono stoi nieużywane w garażu, czy warsztacie. Dlatego niezależnie na okoliczności powinniśmy ubezpieczyć samochód w ściśle określonym terminie. Tym bardziej mając na uwadze coraz skuteczniejszy system kontroli OC. W 2016 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny oznajmił, że w Polsce zmniejszyła się do 150 000 liczba pojazdów bez wykupionej polisy, co było zasługą ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych.

Baza danych systemu jest nieustannie powiększana, a w 2012 zautomatyzowano sposób identyfikacji pojazdów bez OC, dzięki czemu system samoistnie wykrywa przerwy w ubezpieczeniu na podstawie zestawień dat wystawienia polisy OC i pierwszej rejestracji.

Co ciekawe, Polacy znaleźli luki w prawie, które pozwalają na uniknięcie kar za brak OC. Spóźnialscy często decydują się na zawarcie fikcyjnej umowy sprzedaży samochodu, z datą wstecz, mieszkańcom spoza Unii Europejskiej (w wielu wypadkach Ukraińcom), następnie po jakimś czasie rzekomo odkupują pojazd. 

RadioZET/MS

Zagłosuj

Spóźniłeś się kiedyś z wykupieniem OC?

Oceń