Kary za „cofanie” liczników: Podano termin zaostrzenia kar dla oszustów

14.03.2019 10:21

Kary za tzw. cofanie liczników mają wejść w życie od 2020 roku. W sejmie odbyło się drugie czytanie ustawy, która najprawdopodobniej wejdzie w życie już 1 stycznia przyszłego roku.

zaostrzenie kar za cofanie liczników fot. Sam Edwards/East News

Kary za cofanie liczników: Co za to grozi? Jaka kara?

Zaostrzenie kar za „cofanie” liczników utknęło w martwym punkcie kilka miesięcy temu. Wreszcie wznowiono prace nad tym projektem, który znów trafił do sejmu. Według nowych regulacji każda nawet drobna zmiana wskazań licznika oraz niezgłoszenie jego wymiany będzie skutkowało karą w postaci pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Za manipulacje drogomierza będzie odpowiadał nie tylko zleceniodawca, ale także wykonawca np. mechanik w warsztacie.

Zagłosuj

Czy zaostrzenie kar zmniejszy manipulacje w licznikach samochodowych?

Chociaż wszystkie kluby parlamentarne poparły rozporządzenie, dokument jeszcze raz trafił do komisji infrastruktury. Partia Kukiz’15 zgłosiła dwie poprawki w ustawie, które teraz muszą zostać przedyskutowane. Chodzi o wyłączenie z projektu zabytkowych samochodów i usunięcie punktu, który nakłada obowiązek stawienia się w na płatnej wizycie w stacji kontroli pojazdów tuż po wymianie licznika. W zamian tej drugiej kwestii posłowie zaproponowali, żeby właściciel pojazdu zgłosił zdarzenie w postaci pisemnej deklaracji.

Kary za cofanie liczników w samochodach: Przepisy mogą obowiązywać wcześniej

Kiedy te dwie rzeczy zostaną ustalone, rozporządzenie ponownie trafi do sejmu i senatu, w którym najprawdopodobniej zostanie jednomyślnie przyjęte. Wobec tego nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku. Jednak bardzo możliwe, że kary ujęte w ustawie będą obowiązywały wcześniej.

Wszystko ze względu na zapis, który mówi, że nowe regulacje zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia rozporządzenia. W związku z tym, jeżeli parlamentarzyści w krótkim czasie uporają się z korektami i przegłosują projekt, samochodowi oszuści będą szybciej objęci nowymi zmianami w karach za cofanie liczników.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW

Oceń