Katowice. Policjanci wlepiają mandaty kierowcom jeżdżącym złym pasem ruchu

12.01.2018 13:40

Policjanci w Katowicach wzięli się za kierowców ignorujących nakaz poruszania się możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.

Katowice. Policjanci wlepiają mandaty kierowcom jeżdżącym złym pasem ruchu fot. policja.pl

Obserwując drogowe zwyczaje kierowców znad Wisły, można odnieść wrażenie, że czują oni wstręt do prawego pasa ruchu, przez co nadużywają tego lewego lub środkowego. Zupełnie jakby zapominali, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny.

Sama jazda lewym pasem jest dozwolona w ściśle określonych sytuacjach, np. podczas wykonywania manewru wyprzedzania lub wymijania przeszkody czy też na fragmentach dróg wielopasmowych z pasami przeznaczonymi do jazdy w różnych kierunkach. Przepisy reguluje kodeks drogowy – w artykule 16. Przeczytamy:

"

1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.  

2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.  

3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.  

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa. "

Szczególnie do serca należy wziąć sobie nakaz poruszania się przy prawej krawędzi na drogach ekspresowych i korzystać z lewego pasa podczas wykonywania manewru wyprzedzania. Wielokrotnie dochodzi do takich sytuacji, w których jeden z kierowców uporczywie trzyma się lewego pasa ruchu, mimo że wielokrotnie dysponuje wystarczającą ilością miejsca do przepuszczenia szybciej poruszających się pojazdów. Pozostali uczestnicy dróg – często podirytowani zachowaniem osoby prowadzącej poprzedzający samochód – decydują się na wyprzedzanie prawym pasem. I to wszystko zgodnie z przepisami.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Przestrzegasz przepisów ruchu drogowego?

Oceń