Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kiedy można wyprzedzać na przejściu dla pieszych? Jakie grożą kary?

11.02.2019 12:58

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, jak i bezpośrednio przed nim, nie jest dozwolone, choć istnieją pewne wyjątki. Wielu kierowców popełnia rażące błędy i często nie jest świadomych popełnionego wykroczenia.

przejście dla pieszych fot. ROBERT STACHNIK/REPORTER

Przejścia dla pieszych różnią się – znajdziemy zwykłe pasy, jak i te ze światłami. Kiedy zbliżamy się do tradycyjnego przejścia dla pieszych, musimy zachować szczególną ostrożność i nie wyprzedzać tuż przed nim lub na nim. Tutaj łatwo popełnić błąd, zwłaszcza kiedy jedziemy wśród grupy aut lub droga ma dwa pasy ruchu. W tej ostatniej sytuacji musimy być czujni również w momencie, kiedy obok nas, na sąsiednim pasie jedzie inny samochód.

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych:  Jaka kara grozi? Jaki jest mandat?

Za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 200 zł i 10 punktami karnymi.

Inaczej sprawa wygląda na pasach, gdzie mamy tzw. ruch kierowany. To znaczy taki, w którym ruch jest otwierany i zamykany za pomocą sygnalizacji świetlnej lub przez osobę do tego uprawnioną. W takim miejscu wyprzedzanie jest dozwolone.

Kiedy dojeżdżamy do pasów, warto upewnić się, czy przed przejściem nie zatrzymał się żaden pojazd, żeby przepuścić pieszych. W internecie można znaleźć wiele nagrań z takich sytuacji, w których jedno z aut wyprzedza drugie, które w tym czasie przepuszcza pieszych. To wykroczenie jest jednym z najgorszych (grozi za to 500 zł mandatu i 10 punktów karnych) i dodatkowo rodzi inne zagrożenie w postaci potrącenia pieszego, którego nie widzimy w danym momencie. Wówczas wystarczy chwila, aby taka osoba weszła nam przed maskę, a my nie będziemy w stanie zareagować.

Jeżeli policja przyłapie nas na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszym, którzy już znaleźli się na pasach, może ukarać nas 350-złotowym mandatem i przyznać 10 punktów karnych.

Przejście dla pieszych: Czy można wjeżdżać rowerem na pasy?

Wjeżdżanie na przejście dla pieszych rowerem jest zabronione. Jednak ta zasada nie dotyczy dzieci do lat 10 będących pod opieką dorosłych. W świetle przepisów dziecko traktowane jest jako pieszy.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW

Oceń