Kiedy należy zmienić opony na zimowe?

11.10.2017 09:46

Zważywszy na szybko zmieniającą się scenerię za oknami, już teraz wielu kierowców rozważa zmianę opon z letnich na zimowe. Czy słusznie?

Kiedy należy zmienić opony na zimowe? fot. materiały prasowe

Przepisy w Polsce nie regulują kwestii wymiany ogumienia. Można zatem przez cały rok jeździć na jakichkolwiek oponach. Jest tylko jeden warunek – bieżnik ma mieć co najmniej 1,6 mm grubości. W przypadku niedostosowania się do tych mało rygorystycznych wymogów musimy liczyć się z mandatem karnym w wysokości nawet 500 zł, a także utratą dowodu rejestracyjnego. Dlatego też zamiast patrzeć się przez pryzmat regulacji, należy kierować się zdrowym rozsądkiem.

Samochody składają się z tysięcy elementów, jednak do jednych z najważniejszych należy właśnie ogumienie, które jako jedyne ma styczność z nawierzchnią. I właśnie dlatego stan opon jest tak istotny, jak również ich przystosowanie do panujących warunków atmosferycznych.

Producenci opon umownie przyjęli, że wyznacznikiem dla wymiany ogumienia z letniego na zimowe jest temperatura powietrza. Właśnie wtedy, gdy w ujęciu dobowym wynosi ona mniej niż 7 stopni Celsjusza, należy udać się do warsztatu.

Eksperci są zgodni co do tego, że lepiej nieco wcześniej zdecydować się na wymianę opon, niż za późno. Właściwie co roku powtarza się ten sam scenariusz, w którym kierowców zaskakują nagłe opady śniegów. I właśnie w takich okolicznościach przyrody spora część uczestników ruchu drogowego jest bezradna, bo nie może nawet ruszyć z miejsca przez brak odpowiedniego ogumienia…

Wymianą opon nie muszą się martwić osoby, które korzystają z opon całorocznych, co niekoniecznie jest złotym środkiem, raczej kompromisem wiążącym się z pewnymi wyrzeczeniami.

Odpowiedź na pytanie jak się spisują poszczególne opony w warunkach zimowych znajdziecie na poniższym filmie:

RadioZET/MS

Zagłosuj

Czy już myślisz o zmianie opon z letnich na zimowe?

Sprawdź, czy jesteś w stanie odgadnąć z jakiego regionu pochodzą właściciele tych samochodów:

Oceń