Kiedy odmówić przyjęcia mandatu?

20.09.2018 12:51

Istnieją pewne sposoby, dzięki którym można odwołać się od mandatu. Źle wykonany pomiar prędkości daje nam możliwość odmowy przyjęcia kary.

policjant wystawia mandat fot. Piotr Jedzura East News

Kiedy nasza odmowa przyjęcia mandatu będzie uzasadniona, wówczas przed nami otwierają się dwie możliwości: otrzymamy pouczenie lub sprawa trafi do sądu. W razie tej drugiej opcji, kierowca nie musi być na straconej pozycji, ponieważ sędziowie są świadomi tego, jak działają ręczne fotoradary czy urządzenia laserowe.

1.

Gdy zostaniemy zatrzymani przez policję, a chwilę wcześniej jechaliśmy obok innych pojazdów i nie jesteśmy pewni wyniku, jaki wskazał ręczny fotoradar, powinniśmy udokumentować to zdarzenie. Wystarczy, że zrobimy zdjęcie telefonem, na którym ujmiemy np. zaparkowany samochód ciężarowy albo wysokie natężenie ruchu.

2.

Sporną kwestią są również stacjonarne fotoradary. Pole widzenia aparatu jest węższe od zakresu działania czujników urządzenia, dlatego na fotografiach nie zawsze widzimy pełne okoliczności wykonania zdjęcia. Prawdopodobnie do sfałszowania wyniku mogła przyczynić się duża metalowa konstrukcja, która odbiła sygnał pomiarowy.

3.

Należy też wspomnieć o tym, że niektóre systemy monitorowania flot posiadają dane telemetryczne. Dzięki temu zarządca floty, do której należy auto służbowe ma możliwość sprawdzenia zapisów z czujnika GPS. W razie gdyby prędkość różniła się od wartości podanej w dokumentach, można zgłosić się do GITD z prośbą o skontrolowanie reszty zdjęć zapisanych na urządzeniu. To pozwoli na wykrycie nieprawidłowości w działaniu sprzętu.

4.

Kierowcy mogą również odwołać się do nagrań wykonanych z dużych odległości, które zostały zrobione za pomocą wideorejestratorów. Możemy podważyć sposób zrealizowania pomiaru i uniknąć mandatu.

TO RÓWNIEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/moto.wp.pl/MW

Oceń