Kierował 40-tonowym składem mając 2,5 promila

22.05.2017 10:37

Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę ciągnika siodłowego marki Scania z naczepą. Podczas legitymowania, mundurowi wyczuli woń alkoholu od 48-latka. Niezwłocznie przeprowadzili badania alkomatem.

Kierował 40-tonowym składem mając 2,5 promila fot. materiały prasowe

Po chwili okazało się, że mężczyzna prowadził w stanie pod wpływem, mając w organizmie aż 2,5 promila alkoholu. W związku z powyższym, policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy i skierowali sprawę do sądu. Za popełnione przestępstwo 48-letniemu mieszkańcowi gminy Resko może grozić do 2 lat pozbawienia wolności.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,2 promila. Powyżej tej wartości, do 0,5 promila, kierowca popełnia jedynie wykroczenie. O stanie nietrzeźwości można mówić w przypadku osób mających więcej niż 0,5 promila. Konsekwencje złamania przepisów mogą być bardzo dotkliwe. Poza zatrzymaniem prawa jazdy, surowymi karami pieniężnymi i perspektywą pozbawienia wolności do 2 lat, w określonych przypadkach kierowcę mogą czekać znacznie bardziej poważne sankcje. Wystarczy wspomnieć chociażby o tzw. regresie ubezpieczeniowym.

Mimo wykupionego OC, kierowca będzie musiał ponieść konsekwencje wyrządzonych przez siebie szkód, niebędących efektem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, tylko złamania prawa.  Najpierw pieniądze poszkodowanemu wypłaci ubezpieczyciel, który w dalszej kolejności zwróci się do winnego o zwrot wypłaconej kwoty.

Już nie mówiąc o tym, że do rozsądku każdego człowieka powinna przemawiać perspektywa wyrządzenia szkód osobom trzecim… Mimo tak wielu kampanii społecznych, wciąż bardzo duża liczba kierowców decyduje się na jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości.

RadioZET/MS

Zagłosuj

Prowadziłeś kiedyś samochód będąc pod wpływem alkoholu?

Oceń