Zamknij

Kierowca ciężarówki jechał ponad 35 godzin bez odpoczynku

Redakcja
09.03.2018 11:16
ciężarowka
fot. Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Na drodze krajowej nr 8 w pobliżu dawnego przejścia granicznego w Kudowie-Zdroju, Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała do kontroli jedną z ciężarówek. Okazało się, że kierowca jechał pojazdem 35 godzin bez chwili odpoczynku. Teraz przewoźnikowi grozi wysoka kara.

Do zatrzymania doszło na drodze krajowej nr 8 niedaleko dawnego przejścia granicznego w Kudowie-Zdroju. Kłodzcy inspektorzy zatrzymali ciężarówkę, w której zweryfikowali prawidłowość działania tachografu zamontowanego w pojeździe i pobrali dane cyfrowe do szczegółowej analizy. Badanie wykazało, że kierowca w niedozwolony sposób zmieniał zapisy tachografu.

Dzięki manipulacji udało mu się zmienić prawdziwy czas jazdy, który wynosił ponad 35 godzin bez żadnej przerwy. Kierowca, który przewoził owoce i warzywa z Hiszpanii do Polski został ukarany mandatem.

Kara dla przewoźnika

Oprócz tego kara spotka również przewoźnika, wobec którego wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary finansowej do 10 tysięcy złotych.

Przepisy mówią jasno, że każdy kierowca, który przewozi towary na terenie UE ma obowiązek odebrać od 9 do 11 godzin odpoczynku w każdym 24-godznnym okresie po upływie poprzedniego dziennego okresu wypoczynku lub tygodniowego okresu wypoczynku.

RadioZET.pl/gitd.gov.pl/MW