Kierowca przewoził odpady komunalne z Anglii do Polski

19.07.2017 11:34

15 lipca 2017 roku na autostradzie A2, przy Punkcie Poboru Opłat Gołuski, poznańscy inspektorzy zatrzymali do kontroli ciężarówkę z naczepą. Okazało się, że kierowca przewoził odpady komunalne.

Kierowca przewoził odpady komunalne z Anglii do Polski fot. gitd.gov.pl

Kierowcą był Polak, wykonujący międzynarodowy przewóz na rzecz firmy z Wielkopolski. Towar został załadowany w Wielkiej Brytanii i miał trafić do firmy znajdującej się na Śląsku. Jak wynikało z okazanych przez mężczyznę dokumentów, na naczepie znajdować się miały tworzywa sztuczne i gumę. W trakcie oględzin wyszło na jaw, że załadunek był niezgodny z tym, co formalnie zadeklarowano.

Inspektorzy znaleźli w ciężarówce mieszaninę odpadów o intensywnym zapachu, sugerującym, że to było nic innego, jak odpady komunalne – w tym papier, aluminium, plastik, opakowania po artykułach spożywczych, a także tekstylia.

Zważywszy na obowiązujące przepisy, zabraniające wwożenia odpadów komunalnych na teren kraju, kierowcę poproszono o okazanie zezwolenia wydanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Mężczyzna nie posiadał odpowiednich dokumentów, ani decyzji wydanej przez GIOŚ. Złożył za to wyjaśnienia do protokołu przesłuchania świadka, na podstawie czego wszczęto postępowanie administracyjne wobec przewoźnika, któremu grozi kara pieniężna w wysokości 10 000 zł.

Naczepa z odpadami trafiła na parking, gdzie zostanie tak długo, dopóki GIOŚ nie wyda decyzji dotyczącej dalszego zagospodarowania odpadów.

RadioZET/gitd.gov.pl/MS

Oceń