Zamknij

Kierowco, bądź czujny. Przez te leki możesz stracić prawo jazdy

Redakcja
05.02.2019 13:12
kontrola policyjna
fot. Piotr Jedzura REPORTER East News

Leki na astmę mogą spowodować, że stracisz prawo jazdy. Wszystko przez sytuację, w której wyniku jeden z kierowców zawodowych zażywał leki na tę chorobę. W trakcie policyjnej kontroli sprzęt funkcjonariuszy wykrył w organizmie mężczyzny amfetaminę.

Leki na astmę mogą przysporzyć nam poważnych problemów. Wszystko przez historię jednego z zawodowych kierowców, który został zatrzymany do kontroli drogowej. Procedura przebiegała zgodnie z planem do momentu, gdy mundurowi postanowili przeprowadzić test na obecność narkotyków. Sprzęt funkcjonariuszy wykrył u kierowcy amfetaminę. Zmotoryzowany starał się wytłumaczyć policjantom, że od wielu lat zażywa leki na astmę (Ventolin), ale na nic zdały się jego tłumaczenia.

Portal prawodrogowe.pl podaje, że głównym winowajcą, który doprowadza do tego typu sytuacji, jest substancja Salbutamol, która w policyjnym sprzęcie wykazuje obecność amfetaminy, mimo że dana osoba nigdy jej nie brała. Mundurowi nie uwierzyli mężczyźnie i zabrali mu prawo jazdy. Ostatecznie sprawa zakończyła się po myśli kierowcy. Jednak przed szczęśliwym finałem nie mógł on wykonywać swoich obowiązków, co też odbiło się na jego sytuacji finansowej.

To nie koniec historii. Zdarzenie powtórzyło się raz jeszcze i znów ten sam zmotoryzowany ponownie stracił uprawnienia do kierowania pojazdami z tego samego powodu. Aby znów nie doszło do takiej sytuacji, kierowca zainterweniował w tej sprawie do posła Józefa Lassoty.

Leki, przez które stracisz prawo jazdy: Odpowiedź MSWiA

MSWiA odpowiedziało, że należy wyeliminować z ruchu drogowego wszystkich kierujących, którzy przed jazdą zażyli „środki w istotny sposób zmniejszające sprawność psychomotoryczną”. Jednocześnie resort zwrócił uwagę, że priorytetem jest bezpieczeństwo na drogach.

Dodatkowo podkreślono, że policjanci posługują się w pełni profesjonalnym sprzętem, którego wyniku nie mogą podważyć. Z kolei decyzję, czy po zażyciu danego leku można usiąść za kierownicą, powinien podjąć sam pacjent po konsultacji z lekarzem i zapoznaniu się ze skutkami tego leku.

Nie ma co dyskutować, że bezpieczeństwo na drogach jest najważniejsze. Niemniej jednak może warto zastanowić się nad korektą przepisów, przez które niewinni ludzie tracą prawo jazdy i później muszą walczyć o odzyskanie uprawnień? Wystarczyłoby posiadać specjalne zaświadczenie lekarskie. Aczkolwiek są dwie strony medalu, dlatego znaleźliby się pewnie i tacy, którzy wykorzystywaliby taki dokument bez zażywania tego typu leków.

RadioZET.pl/auto-swiat.pl/MW