Kierowcom rozmawiającym przez telefon grozi zawieszenie prawa jazdy

31.07.2017 10:05

Włoskie władze pracują nad rozszerzeniem kodeksu drogowego o nowe zapisy. Jeden z nich przewiduje odgórne zawieszenie prawa jazdy za korzystanie z telefonu w trakcie jazdy.

Kierowcom rozmawiającym przez telefon grozi zawieszenie prawa jazdy fot. materiały prasowe

Delikwent niestosujący się do zakazu rozmowy przez telefon lub pisania SMS-ów podczas prowadzenia pojazdu mechanicznego, może spodziewać się trzymiesięcznego zawieszenia prawa jazdy. To odpowiedź władz na ten coraz powszechniejszy problem, powodujący rozproszenie wśród kierowców, co zresztą przekłada się na większą liczbę zdarzeń drogowych.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Forda, aż 43% ankietowanych regularnie wysyła SMS-y podczas jazdy. Aż 38% czynnie korzysta z aplikacji zainstalowanych na telefonie, a 36% prowadzi rozmowy, nie używając przy tym zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego.

Wszyscy kierowcy powinni mieć świadomość tego, jakie zagrożenia niesie ze sobą pisanie SMS-ów podczas jazdy samochodem. Czynność ta może absorbować naszą uwagę bez przerwy nawet do 5 sekund. Jadąc z prędkością 120 km/h zdążymy pokonać dystans o równowartości połowy boiska piłkarskiego. Amerykański urząd NHTSA oszacował, że szanse na doprowadzenie do wypadku są 23 razy wyższe w momencie, gdy kierujący pisze SMS-y. Inne badania udowodniły, że to bardziej niebezpieczne od jazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

RadioZET/MS

Oceń